Advanced Search

$ 100 to $ 1,500,000

More Search Options
We found 0 results. View results
Your search results

Budowa własnego budynku biurowego – co warto wiedzieć?

Posted by MMBujak on 2 lutego 2022
0

Proces budowy budynku biurowego może być bardzo złożony. Wymaga on spełnienia wielu wymogów formalnych, nim inwestycja ruszy. Własny obiekt jest jednak bardzo dobrym rozwiązaniem. Daje on większą wiarygodność firmie, niż wieloletnie korzystanie z wynajmowanych przestrzeni. 

Odpowiednie przygotowanie do budowy biura sprawia, że realizacja będzie przebiegać w sposób sprawny i nie będzie tak kosztowna oraz czasochłonna dla właściciela. Co warto wiedzieć o budowie biura, nim się do tego przystąpi?

Działka i co dalej?

Aby budynek biurowy powstał, niezbędne jest posiadanie działki. Jeżeli firma jeszcze jej nie ma, warto rozejrzeć się na rynku za interesującymi ofertami w okolicy, w której planujemy świadczyć swoje usługi lub posiadać siedzibę firmy. Przed zakupem posesji niezbędne jest sprawdzenie jej prawnego statusu, możliwości przyłączenia mediów oraz szacunkowe koszty z tym związane. W skrajnych przypadkach koszty uzbrojenia działki mogą być tak wysokie, że lepiej rozejrzeć się za inną lokalizacją.

Po zakupie działki niezbędne jest wykonanie analizy planów zagospodarowania przestrzennego, które będą ukierunkowywać budowę biura. Jego bryła powinna być spójna z planem i przede wszystkim z nim zgodna. Jeżeli wszystko się zgadza, to warto przejść do etapu wyboru projektu budowlanego i kontaktu z profesjonalnym architektem lub renomowaną firmą budowlaną. We współpracy z tymi firmami powstanie kosztorys inwestorski, czyli plan finansowy budowy naszego własnego budynku biurowego. 

Czas na formalności

Wbicie pierwszej łopaty na placu budowy musi być poprzedzone spełnieniem wymagań formalnych. Należy uzyskać pozwolenie budowlane, a także przygotować dokumentację projektową. W jej skład wchodzą takie elementy jak:

  • projekt budowlany;
  • mapa geodezyjna (kopia);
  • oświadczenie o prawie do nieruchomości pod kątem realizacji celów budowlanych;
  • opis procesu budowlanego;
  • dokumentacja związana z prawem lokalnym.

Po złożeniu dokumentacji niezbędne jest oczekiwanie na wydanie decyzji i finalnego pozwolenia na budowę. Czas oczekiwania powinien wynosić do 65 dni, po czym pozwolenie zostanie wydane, a budowa będzie mogła oficjalnie się rozpocząć. Proces może wydłużać się w przypadku przedłożenia błędnej lub niepełnej dokumentacji.

Pomyśl o przyszłości

Budowanie biura to odpowiedzialne zadanie. Warto od razu pomyśleć o przyszłości i stworzyć budynek, którego możliwości będą większe niż realne potrzeby firmy w tym momencie. Większość właścicieli dąży do rozbudowy swoich firm, dlatego warto założyć dodatkową przestrzeń biurową, która pomieści nowych pracowników. To minimalizacja kosztów ewentualnych dobudów lub zmiany siedziby firmy w przyszłości. Takie myślenie perspektywiczne wyróżnia dobrych przedsiębiorców.

Jeżeli działka i finanse na to pozwalają, to warto pomyśleć o zbudowaniu jeszcze większego budynku. Ma to uzasadnienie ekonomiczne w sytuacji, gdy na danym rynku jest duży popyt na biura. Większy budynek biurowy umożliwia stworzenie dodatkowej przestrzeni na wynajem dla innych podmiotów gospodarczych i pozwala na dywersyfikację źródeł przychodów.

Budowa kubaturowa – pomysł na biuro

Budynki biurowe bardzo często powstają w oparciu o zabudowę kubaturową. To bardzo wydajny system budowlany, który pozwala na tworzenie budynków o dużej objętości, dzięki czemu doskonale sprawdzają się w przypadku biur lub obiektów produkcyjnych. W tym systemie budowlanym stawia się przede wszystkim na przestronność i optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Budynki często mają bryły kwadratowe lub prostokątne. Są one charakterystyczne dla biurowców oraz siedzib firm i jednocześnie tak różne od klasycznego budownictwa jednorodzinnego.

Budowa kubaturowa pozwala na znaczne obniżenie kosztów inwestycyjnych oraz przyspieszenie całego procesu. Dzięki temu budowa biura przebiegnie sprawnie, a nowa siedziba firmy powstanie stosunkowo szybko. Dodatkowym atutem tego typu budowy jest jego łatwość aranżacyjna. Bez problemu przystosujesz wnętrza budynku i jego elewację do potrzeb firmy oraz jej tożsamości wizualnej. Jeżeli myślisz o budowie własnego budynku biurowego, warto postawić na budownictwo kubaturowe.

Compare Listings