Advanced Search

$ 100 to $ 1,500,000

More Search Options
We found 0 results. View results
Your search results

Hydroizolacja fundamentów – co warto wiedzieć?

Posted by MMBujak on 29 kwietnia 2024
0

Fundamenty stanowią podstawowy element każdej budowli, zapewniając jej stabilność i trwałość. Jednak aby spełniały one swoje zadanie przez długie lata, niezbędne jest odpowiednie zabezpieczenie ich przed działaniem wody i wilgoci. Bez odpowiedniej izolacji, wilgoć może łatwo przedostać się przez fundamenty do murów budynku. Skutkuje to pojawieniem się wilgoci wewnątrz pomieszczeń, co może prowadzić do rozwoju pleśni i grzybów, a także uszkodzeń materiałów wykończeniowych. Dlatego tak ważna jest prawidłowa hydroizolacja fundamentów, która chroni budynek przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych.

Fundamenty bez hydroizolacji – oto potencjalne zagrożenia

Długotrwałe narażenie na wilgoć może prowadzić do uszkodzeń strukturalnych budynku. Woda gromadząca się w fundamentach może zamarzać w okresie zimowym, powodując ich pęcznienie i pękanie. Wilgoć dostaje się do wnętrza konstrukcji i powoduje korozję elementów metalowych, osłabianie betonu oraz degradację innych materiałów konstrukcyjnych, co z kolei zagraża stabilności całej budowli. W dłuższej perspektywie czasu sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów, które wywołują różnego rodzaju problemy zdrowotne u mieszkańców. Wdychanie zarodników pleśni może prowadzić do alergii, infekcji układu oddechowego oraz innych schorzeń.

Wilgoć przedostająca się do ścian fundamentowych niweluje działanie izolacji termicznej, zwiększając straty ciepła i koszty ogrzewania budynku. Poza tym powoduje uszkodzenia konstrukcyjne, które znacząco obniżają wartość nieruchomości. Potencjalni nabywcy mogą obawiać się dodatkowych kosztów związanych z naprawą szkód wywołanych brakiem hydroizolacji, co może negatywnie wpłynąć na atrakcyjność oferty sprzedaży.

Rodzaje hydroizolacji fundamentów

Hydroizolacja fundamentów może być wykonana na kilka sposobów, w zależności od warunków gruntowych, poziomu wód gruntowych oraz przeznaczenia budynku. Wyróżniamy następujące rodzaje hydroizolacji:

Hydroizolacja przeciwwilgociowa (lekka)

Jest to podstawowy rodzaj izolacji, stosowany w przypadku budynków niepodpiwniczonych, gdy poziom wód gruntowych nie przekracza poziomu ław fundamentowych. Hydroizolacja przeciwwilgociowa zabezpiecza fundamenty przed wilgocią kapilarną i opadową. Do jej wykonania wykorzystuje się materiały takie jak:

 • Papy asfaltowe i termozgrzewalne
 • Folie z tworzyw sztucznych (np. PVC, PE)
 • Masy bitumiczne i polimerowo-bitumiczne
 • Powłoki cementowe i mineralne

Hydroizolacja przeciwwodna (ciężka)

Jest to rozwiązanie stosowane w przypadku budynków podpiwniczonych lub gdy poziom wód gruntowych przekracza poziom ław fundamentowych. Hydroizolacja przeciwwodna zabezpiecza fundamenty przed wodą napierającą pod ciśnieniem hydrostatycznym. Do jej wykonania wykorzystuje się materiały o wysokiej wytrzymałości i elastyczności, takie jak:

 • Masy polimerowo-bitumiczne
 • Membrany z tworzyw sztucznych (np. PVC, PE)
 • Powłoki mineralne i krystaliczne
 • Maty bentonitowe

Hydroizolacja pionowa fundamentów

Hydroizolacja pionowa zabezpiecza ściany fundamentowe przed wilgocią i wodą napierającą z gruntu. Może być wykonana zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz budynku. Do jej wykonania wykorzystuje się materiały takie jak:

 • Masy bitumiczne i polimerowo-bitumiczne
 • Powłoki cementowe i mineralne
 • Folie z tworzyw sztucznych
 • Maty bentonitowe

Hydroizolacja pozioma fundamentów

Hydroizolacja pozioma zabezpiecza ławy fundamentowe przed wilgocią kapilarną i wodą opadową. Jest ona niezbędna w każdym budynku, niezależnie od warunków gruntowych. Do jej wykonania wykorzystuje się materiały takie jak:

 • Papy asfaltowe i termozgrzewalne
 • Folie z tworzyw sztucznych
 • Masy bitumiczne i polimerowo-bitumiczne
 • Powłoki cementowe i mineralne

Prawidłowo wykonana hydroizolacja fundamentów znacząco wydłuża żywotność całej konstrukcji, chroniąc ją przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych.

Naprawa hydroizolacji fundamentów

W przypadku stwierdzenia nieszczelności lub uszkodzenia istniejącej hydroizolacji konieczna jest jej naprawa. Proces ten może być skomplikowany i wymagać specjalistycznych metod, takich jak iniekcje żywic lub materiałów uszczelniających, wykonanie nowej warstwy hydroizolacji od zewnątrz lub wewnątrz budynku, zastosowanie metod bezwykopowych (np. iniekcje hydrożeli), oraz odtworzenie hydroizolacji poziomej metodami mechanicznymi. Wybór odpowiedniej metody naprawy zależy od rodzaju uszkodzenia, warunków gruntowych oraz konstrukcji budynku. Dlatego tak ważne jest skorzystanie z usług doświadczonych specjalistów, którzy przeprowadzą dokładną diagnostykę i zaproponują najlepsze rozwiązanie.

Wykonawstwo hydroizolacji fundamentów

Prawidłowe wykonanie hydroizolacji fundamentów jest procesem skomplikowanym i wymagającym dużej wiedzy oraz doświadczenia. Dlatego tak ważne jest powierzenie tych prac wykwalifikowanym i renomowanym firmom, które dysponują odpowiednim zapleczem technicznym i kadrowym.

Kluczowe etapy wykonania hydroizolacji fundamentów to:

 1. Przygotowanie podłoża: Powierzchnia musi być oczyszczona, odpylona i zagruntowana specjalnymi preparatami. Wszelkie nierówności i ubytki powinny zostać naprawione.
 2. Dobór materiałów: W zależności od warunków gruntowych, poziomu wód gruntowych i przeznaczenia budynku, należy dobrać odpowiednie materiały hydroizolacyjne o właściwych parametrach technicznych.
 3. Wykonanie warstw hydroizolacji: Materiały hydroizolacyjne należy nakładać zgodnie z instrukcjami producentów, zachowując odpowiednie warunki temperaturowe i wilgotnościowe. Ważne jest również zachowanie ciągłości warstw i prawidłowe wykonanie połączeń.
 4. Zabezpieczenie hydroizolacji: Po wykonaniu hydroizolacji należy ją odpowiednio zabezpieczyć przed uszkodzeniami mechanicznymi, np. przez zastosowanie płyt drenażowych lub folii kubełkowych.
 5. Kontrola jakości: Na każdym etapie prac należy przeprowadzać kontrolę jakości wykonania, aby wykluczyć ewentualne błędy i usterki, które mogłyby doprowadzić do nieszczelności hydroizolacji.

Tylko ścisłe przestrzeganie wszystkich zasad i norm wykonawczych gwarantuje uzyskanie trwałej i skutecznej hydroizolacji fundamentów, chroniącej budynek przed szkodliwym wpływem wody i wilgoci.

Podsumowanie

Hydroizolacja fundamentów jest kluczowym elementem zabezpieczającym budynek przed szkodliwym wpływem wody i wilgoci. Jej prawidłowe wykonanie ma ogromne znaczenie dla trwałości i bezpieczeństwa konstrukcji. Dlatego tak ważny jest dobór odpowiednich materiałów i technologii, dostosowanych do warunków gruntowych i przeznaczenia budynku. Tylko w ten sposób można zapewnić skuteczną ochronę fundamentów przez długie lata. Warto również powierzyć te prace doświadczonym i renomowanym firmom, które zagwarantują najwyższą jakość wykonania. Jako MM Bujak posiadamy wieloletnie doświadczenie w kompleksowej budowie. Jeśli masz jakieś pytania – zapraszamy do kontaktu!

Compare Listings