Advanced Search

$ 100 to $ 1,500,000

More Search Options
We found 0 results. View results
Your search results

Budowa zimą? Jakie prace budowlane można kontynuować w zimie?

Posted by MMBujak on 21 grudnia 2023
0

Okres zimowy, chłód, mróz, a także intensywne opady śniegu i marznącego deszczu mogą stanowić istotne wyzwanie dla kontynuowania prac budowlanych. Nagła zmiana pogody może wpływać na harmonogram prac, a także może wiązać się z koniecznością przesunięcia niektórych z nich aż do wiosny. Nie oznacza to jednak, że zimą należy całkowicie wstrzymać działania na placu budowy. Warunki zimowe wymagają jednak szczególnej uwagi i dostosowania strategii pracy, aby zachować efektywność i jakość wykonywanych zadań. Z niniejszego artykułu dowiesz się, czy warto budować zimą oraz jakich prac lepiej unikać. Zapraszamy do lektury, zwłaszcza jeśli masz w planach budowę domu!

Odwieczny dylemat – czy można budować w zimie?

Na wstępie rozważań w niniejszym artykule należy rozstrzygnąć dylemat, czy można kontynuować budowę w okresie zimowym. Choć warunki nie zawsze sprzyjają, istnieje możliwość przeprowadzenia pewnych prac bez konieczności całkowitego wstrzymywania działań budowlanych. Najistotniejsze jest tutaj zrozumienie, jakie materiały są wykorzystywane oraz na jakim etapie zaawansowania znajduje się dany obiekt. Na przykład, gdy budynek osiągnął etap surowy zamknięty, istnieje możliwość przeprowadzenia większości prac wewnątrz – większości, ale nie wszystkich!. O tym opowiemy w dalszej części artykułu.

Z drugiej strony, nie zaleca się wykonywania prac zewnętrznych, które mogłyby być narażone na niekorzystne warunki atmosferyczne. Właściwe rozpoznanie etapu budowy i rodzaju prac, a także wybór materiałów mrozoodpornych są tutaj kluczowe dla kontynuacji procesu budowlanego zimą.

Jakie prace na budowie w zimie są wykonalne?

W okresie zimowym wiele prac wewnątrz budynków może być kontynuowanych bez większych przeszkód, co stanowi korzystne rozwiązanie dla postępu budowy. Czekanie z nimi do wiosny znacznie opóźniłoby oddanie inwestycji. Prace te obejmują głównie wykończenia wnętrz, takie jak układanie podłóg, montaż ścianek działowych, podwieszanie sufitów, malowanie, układanie glazury i terakoty, czy montaż instalacji sanitarnych i elektrycznych.

Ponadto, prace związane z wykończeniem detali wewnętrznych mogą być kontynuowane, gdyż nie są bezpośrednio narażone na warunki atmosferyczne. Dzięki temu można utrzymać tempo prac i zapewnić odpowiednie przygotowanie do dalszych działań. Istnieje jednak kilka warunków, które determinują możliwość podjęcia prac wewnątrz budynku. Przedstawiamy je poniżej.

Prace budowlane wewnątrz budynku zimą – czego należy dopilnować?

Prace budowlane wewnątrz budynku w okresie zimowym wymagają szczególnej uwagi i przygotowania podczas wcześniejszych etapów budowy. Przede wszystkim budynek powinien posiadać już zamkniętą konstrukcję zewnętrzną, czyli dach, okna, drzwi, co minimalizuje wpływ warunków atmosferycznych na wnętrze. Ważne jest utrzymanie odpowiedniej temperatury wewnątrz budynku, nie niższej niż 15 stopni Celsjusza, co umożliwia prawidłowe utrwalenie i wyschnięcie materiałów, takich jak tynki, kleje czy zaprawy. Dodatkowe dogrzewanie pomieszczeń, na przykład przy użyciu piecyków czy systemu ogrzewania centralnego – jeśli jest już na tym etapie budowy dostępne – przyspiesza proces utwardzania materiałów.

Trzeba pamiętać również o zapewnieniu stałej wentylacji pomieszczeń, a także wyborze odpowiednich materiałów budowlanych, przeznaczonych do wykorzystania zimą. Należy unikać tych o wysokiej zawartości wody, np. niektórych zapraw wapiennych, ponieważ mogą one bardzo długo zastygać, a w efekcie tracić swoją trwałość.

Czy można wykonywać zimą prace elewacyjne?

Odpowiedź na pytanie, czy można wykonywać prace zewnętrzne elewacyjne zimą, jest bardzo trudna i dwuznaczna. Z jednej strony nie jest to zalecane i fachowcy zdecydowanie odradzają taką praktykę, z drugiej strony producenci wypuszczają na rynek materiały budowlane mrozoodporne i wodoodporne. Jeśli jest to konieczne, można wykonać część prac elewacyjnych zimą, pod warunkiem że nie ma dużych mrozów lub wykorzysta się specjalistyczne technologie. Przyjmuje się, że ocieplanie budynku metodą mokrą oraz tynkowanie powinny odbywać się w temperaturze nie niższej niż 5 stopni Celsjusza.

Dlaczego? Nieizolowany styropian, który nasiąkł wilgocią, traci swoje pierwotne cechy, żółknie i staje się kruchy, tracąc swoją trwałość i właściwości. Mokry tynk narażony na mróz natomiast pęka, schnie nierównomiernie i odbarwia się, co później trudno pokryć farbą. Nie powinno się również korzystać podczas niskich temperatur z wełny mineralnej – tę zostawiamy na wiosnę.

Przy jakiej temperaturze nie można pracować na budowie?

Warto wiedzieć, że praca na budowie przy niskich temperaturach to nie tylko kwestia trwałości materiałów, ale również BHP i odgórnie ustalonych przepisów prawnych. Budownictwo w świetle prawa jest to praca w szczególnych warunkach.

Kiedy temperatura zauważalnie spada – choć dolna granica nie została precyzyjnie określona w przepisach – pracodawca ma obowiązek zapewnić ekipie budowlanej dostęp do ogrzewanego pomieszczenia socjalnego, w którym temperatura utrzymuje się powyżej 16 stopni Celsjusza. Ma to na celu ochronę zdrowia pracowników. Takie pomieszczenie powinno być wyposażone w czajnik do przygotowania ciepłych napojów.

Do jakiej temperatury można budować?

Zatem, do jakiej temperatury można budować? To zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj wykonywanej pracy, rodzaj używanych materiałów, dostępne środki ochronne oraz zdolność do kontrolowania warunków atmosferycznych na placu budowy. W przypadku prac zewnętrznych zazwyczaj preferuje się wykonywanie ich w warunkach, gdzie temperatura nie spada poniżej poziomu 5 stopni Celsjusza.

W przypadku prac wewnątrz budynków, gdzie warunki atmosferyczne są kontrolowane, nie ma to aż takiego znaczenia. Warto jednak zauważyć, że aby materiały prawidłowo schły, konieczne jest utrzymanie temperatury wewnątrz budynku na poziomie 15-20 stopni Celsjusza.

Jakich prac budowlanych definitywnie nie wykonywać zimą?

Są pewne obszary prac budowlanych, których lepiej nie podejmować się zimą. Przykładowo, betonowanie w niskich temperaturach może prowadzić do nieprawidłowego utwardzenia materiału, co z kolei wpływa na jego wytrzymałość i jakość. Wysoka wilgotność oraz niska temperatura mogą także spowodować pęknięcia w betonie, które później należy naprawić, co wiąże się z dodatkowymi kosztami i nakładem pracy.

Należy także unikać prac na wysokości, np. prac dekarskich. Zimowe warunki atmosferyczne, w tym oblodzenie czy opady śniegu, mogą sprawić, że tego typu czynności staną się niebezpieczne dla pracowników. Prace ziemne, takie jak kopanie fundamentów, w warunkach, gdy ziemia jest zmarznięta i twarda są natomiast nieefektywne i ciężkie. Lepiej poczekać z nimi do wiosny.

Jak zaplanować zimowe prace na budowie?

Podczas budowy domu, szczególnie zimą, istotne jest aktywne współdziałanie z ekipą budowlaną. Fachowcy posiadają wiedzę i doświadczenie dotyczące pracy w różnych warunkach atmosferycznych, co może znacznie usprawnić proces budowlany. Warto otwarcie porozmawiać z firmą budowlaną, aby wspólnie określić zakres prac zimowych. Ich doświadczenie może pomóc w dostosowaniu harmonogramu prac oraz wyborze odpowiednich technik i materiałów, które lepiej sprawdzą się w warunkach zimowych.

Posłuchanie wskazówek i sugestii fachowców może zapobiec potencjalnym problemom, takim jak uszkodzenie materiałów użytych w nieodpowiednich warunkach. Niewłaściwe wykonanie prac w zimie może prowadzić do spowolnienia tempa budowy, konieczności powtarzania pewnych czynności, a także do dodatkowych kosztów, związanych z naprawami czy wymianą uszkodzonych elementów.

Compare Listings