Advanced Search

$ 100 to $ 1,500,000

More Search Options
We found 0 results. View results
Your search results

Co będzie lepsze – Hala stalowa, czy hala murowana? Wyjaśniamy różnice

Posted by MMBujak on 2 lutego 2022
0

Decydując się na budowę hali magazynowej należy postawić na określoną konstrukcję. Największą popularnością cieszą się hale stalowe i hale murowane wykonywane w technologii tradycyjnej. Obecnie na rynku możemy spotkać również hale hybrydowe – jednak w tym artykule skupimy się na charakterystyce dwóch wcześniej wymienionych rodzajów konstrukcji. Jakie są różnice między nimi i która hala magazynowa będzie lepszym wyborem?

Budowa hali stalowej – charakterystyka

Hala o konstrukcji stalowej wykonana jest przede wszystkim (jak sama nazwa wskazuje) ze stali i ewentualnych wzmocnień. Budowa magazynów tego typu jest zdecydowanie szybsza. Szacuje się, że budowa stalowej hali na gotowym fundamencie nie powinna przekroczyć miesiąca. Dotyczy to również większych obiektów o powierzchni przekraczającej 1000 m2. Im szybciej hala zostanie oddana, tym szybciej będzie można ją użytkować – co przełoży się na oszczędności i potencjalny zysk.

Budowa hali stalowej wiąże się również ze znacznie niższymi kosztami, niż w przypadku wersji murowanej. Szacuje się, że wykonanie hali stalowej łącznie z fundamentami, posadzką, konstrukcją, lekką obudową i stolarką, to inwestycja w przedziale 9000-15000 zł na m2 powierzchni użytkowej. Koszt budowy hali murowanej jest znacznie wyższy. Przy obiekcie o powierzchni około 1000 m2 różnica przekracza nawet 300 000 zł – jest ona więc znacząca.

Budowa hali magazynowej

Co jeszcze warto wiedzieć?

Hale stalowe są proste w konserwacji. Szacuje się, że żywotność dobrej jakości hali stalowej z powodzeniem przekracza 50 lat. Ostateczna wytrzymałość magazynu zależy od wykorzystanej technologii i użytych zabezpieczeń. Mają one także niższe parametry w zakresie przeciwpożarowym, dlatego odradzane są w przypadku składowania substancji łatwopalnych i niebezpiecznych. Ponadto są bardzo elastyczne i pozwalają na swobodną rozbudową, a także szybki, łatwy oraz tani demontaż.

Tego typu obiekty doskonale sprawdzają się jako:

  • hale magazynowe,
  • hale produkcyjne,
  • chłodnie,
  • targowiska,
  • hale wysokiego składowania,
  • sortownie odpadów,
 • hale sportowe itp.

Budowa hali murowanej – charakterystyka

Hale murowane powstają w technologii tradycyjnej. Przede wszystkim są one wytrzymałe i odporne na ogień. Czas budowy hali murowanej jest kilkukrotnie dłuższy od stalowej, ponieważ beton konstrukcyjny dopiero po ok. czterech tygodniach uzyskuje swoją pełną wytrzymałość. Ponadto budowa takiego obiektu wymaga większego zaangażowania czasowego. Szacuje się, że powinien on powstać w ciągu 4-5 miesięcy – jednak wiele zależy od pogody.

Atutem hal murowanych jest ich podwyższona odporność na ogień. Po zaprószeniu się ognia rozprzestrzenia się on wewnątrz hali znacznie wolniej. Inwestorzy muszą się jednak liczyć z większymi kosztami budowy, które mogą wzrosnąć nawet o około 50%. Przy hali o powierzchni 1000 m2 daje to nawet 300 000 złotych różnicy i więcej.

Inne kluczowe informacje

Utrzymanie i eksploatacji hali murowanej są zdecydowanie bardziej wymagające, niż w przypadku stalowej alternatywy. Hala taka jest bardziej wymagająca w kwestii rozbudowy i ew. demontażu. Należy więc wziąć te aspekty pod uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji o wyborze określonego rodzaju budowanej hali. Hale murowane posiadają podobne zastosowanie i zbliżone funkcjonalności do hal o konstrukcji stalowej.

Podsumowanie

Wiesz już, czym się różnią hale murowane i stalowe oraz która z nich będzie odpowiednim wyborem? Oba rodzaje mają swoje plusy i minusy, a wiele zależy od realnych potrzeb klienta, budżetu i czasu, który masz na wybudowanie hali dostosowanej do potrzeb Twojego przedsiębiorstwa. W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się konstrukcje stalowe, które stawia się bardzo szybko, tanio i są przy tym niezwykle wydajne. Obiekty te mogą mieć mniejszą wytrzymałość na ogień oraz na eksploatację od hal murowanych, lecz stanowią doskonały wybór jako obiekty magazynowe lub przemysłowe. Jeżeli chcesz zainwestować większy budżet i zależy Ci na wyższej wytrzymałości obiektu, to dobrym wyborem będzie hala murowana. Musisz być jednak przygotowany na to, że jej budowa potrwa minimum kilka razy dłużej.

Przed podjęciem decyzji warto skonsultować się z doświadczonymi specjalistami w zakresie budowy hal magazynowych różnego typu. Swoją radą na pewno wesprą Cię eksperci naszej firmy MM Bujak. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w budowie różnego rodzaju obiektów oraz w doradztwie budowlanym.

Compare Listings