Advanced Search

$ 100 to $ 1,500,000

More Search Options
We found 0 results. View results
Your search results

Co jest lepszym wyborem: grzejnik, czy ogrzewanie podłogowe?

Posted by MMBujak on 17 października 2023
0

Wybór najlepszej metody ogrzewania domu to jedno z kluczowych decyzji, które podejmujemy przy projektowaniu lub modernizacji naszego mieszkania. To wyzwanie, które wiąże się z wieloma czynnikami i dylematami. Efektywność energetyczna jest kluczowa zarówno dla naszych rachunków za energię, jak i dla środowiska. Wybierając system grzewczy, warto rozważyć, jak wpłynie on na środowisko i czy jest zgodny z zasadami zrównoważonego rozwoju.

Gdy przychodzi pora na wybór odpowiedniego systemu ogrzewania dla swojego domu, wiele osób staje przed dylematem. Czy zainwestować w nowoczesne ogrzewanie podłogowe, czy może pozostać przy tradycyjnych grzejnikach? Ten artykuł poświęcony jest porównaniu tych dwóch popularnych metod ogrzewania. Przyjrzymy się ich zaletom, wadom, kosztom eksploatacji oraz trwałości, aby pomóc Ci podjąć świadomą decyzję dotyczącą ogrzewania Twojego domu.

Czym się różni ogrzewanie grzejnikami od podłogówki?

System ogrzewania to zazwyczaj inwestycja na lata. Każda rodzina ma swoje indywidualne potrzeby i preferencje odnośnie komfortu cieplnego. Co dla jednej osoby jest idealnym rozwiązaniem, dla innej może być niewystarczające. Warto zastanowić się, czy wybrany system będzie nadal odpowiedni w dłuższej perspektywie czasu. Grzejniki a ogrzewanie podłogowe to dwa różne podejścia do procesu ogrzewania pomieszczeń, a ich główne różnice wynikają z tego, jak rozpraszają ciepło.

Grzejniki są prostsze w instalacji, kosztują mniej i szybciej reagują na zmiany temperatury. Z kolei ogrzewanie podłogowe oferuje bardziej jednolite ciepło, jest prawie niewidoczne i idealnie sprawdza się w nowoczesnych wnętrzach. Warto przyjrzeć się także różnicom w sposobie działania.

Sposób działania grzejników

Grzejniki działają na zasadzie konwekcji. Oznacza to, że przekazują ciepło do pomieszczenia poprzez krążenie gorącego medium (zazwyczaj jest to woda) wewnątrz grzejnika i następnie poprzez oddawanie ciepła do powietrza w pomieszczeniu.

Proces ogrzewania:

 • Gorąca woda (lub inny nośnik ciepła) jest pompowana z kotła do grzejnika przez system rur.
 • W miarę jak woda przepływa przez grzejnik, oddaje ciepło do metalu, z którego wykonany jest grzejnik.
 • W przypadku grzejników elektrycznych części grzewcze nagrzewają się dzięki energii elektrycznej i nie wymagają użycia wody ani glikolu.
 • Metalowy grzejnik zaczyna się nagrzewać i oddaje to ciepło do powietrza w pomieszczeniu.
 • Gorące powietrze zaczyna wznosić się, a zimne opadać, co powoduje krążenie powietrza w pomieszczeniu – to zjawisko nazywamy konwekcją.
 • W miarę krążenia powietrza, pomieszczenie się nagrzewa.

Większość grzejników jest wyposażona w zawory termostatyczne, które pozwalają regulować przepływ gorącej wody do grzejnika, a tym samym kontrolować temperaturę w pomieszczeniu. Gdy temperatura w pomieszczeniu osiąga pożądany poziom, zawór termostatyczny zamyka się, redukując lub zatrzymując przepływ gorącej wody, co pozwala na utrzymanie stałej temperatury.

Na rynku dostępne są różne typy grzejników – płytowe, panelowe, żebrowe, konwektorowe czy dekoracyjne. Każdy z nich ma specyfikę działania, ale zasadnicza zasada działania opiera się na konwekcji.

Jak działa ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe, popularnie nazywane „podłogówką”, to nowoczesna i coraz bardziej popularna alternatywa dla tradycyjnych grzejników. Istnieją dwa rodzaje ogrzewania podłogowego – wodne i elektryczne. Wybór konkretnego systemu zależy od indywidualnych potrzeb, specyfiki budynku oraz dostępnych źródeł ciepła. Ale jak dokładnie działa ten system?

Podobnie jak w tradycyjnych grzejnikach, podstawową zasadą działania podłogówki jest konwekcja. Gorący nośnik ciepła (zwykle woda) przepływa przez system rurek umieszczonych pod powierzchnią podłogi, oddając ciepło do podłogi, która z kolei przekazuje je do pomieszczenia. Natomiast podłogówka elektryczna działa na zasadzie konwersji energii elektrycznej na ciepło. Jest ono następnie emitowane przez podłogę do pomieszczenia.

Proces ogrzewania

 • Gorąca woda jest pompowana z kotła (lub innego źródła ciepła) do systemu rurek lub przewodów, które są układane równomiernie pod całą powierzchnią podłogi.
 • W miarę przepływu gorącej wody przez rurki ciepło jest przekazywane do podłogi, która zaczyna się nagrzewać.
 • Nagrzewająca się podłoga równomiernie oddaje ciepło do pomieszczenia, podnosząc temperaturę powietrza.
 • Ponieważ podłoga jest równomiernie ogrzewana na całej powierzchni, ogrzewanie jest bardziej jednolite i efektywne niż w przypadku grzejników.

Ogrzewanie elektryczne podłogowe jest często wybierane do łazienek, kuchni czy korytarzy, ale może być stosowane w każdym pomieszczeniu. Ze względu na swoją prostotę instalacji jest także popularnym wyborem przy remontach i renowacjach.

Czy ogrzewanie podłogowe wystarczy do ogrzania domu?

Ogrzewanie podłogowe, zarówno wodne, jak i elektryczne, stało się popularnym wyborem dla wielu właścicieli domów, zwłaszcza w nowoczesnych budynkach. Czy jednak wystarczy ono jako główne źródło ogrzewania?

Tak, ogrzewanie podłogowe może wystarczyć do ogrzania domu, pod kilkoma warunkami:

 • Dobrze zaprojektowany system: Aby ogrzewanie podłogowe było efektywne, musi być poprawnie zaprojektowane pod kątem wielkości i układu pomieszczeń, rodzaju podłóg oraz potrzeb cieplnych budynku. Należy również odpowiednio dobrać moc systemu do metrażu danego pomieszczenia.
 • Wysoka izolacja cieplna budynku: Budynki o wysokiej izolacji cieplnej, takie jak domy pasywne, są idealne dla ogrzewania podłogowego. Ograniczenie strat ciepła przez ściany, dach, okna i drzwi pozwala systemowi na efektywne i równomierne ogrzewanie całego domu.
 • Zastosowanie termostatów i czujników: Regulacja temperatury w poszczególnych pomieszczeniach za pomocą termostatów i czujników temperatury pozwala na zoptymalizowanie zużycia energii i dostosowanie poziomu ciepła do indywidualnych potrzeb.
 • Odpowiedni wybór materiałów podłogowych: Materiały o dobrej przewodności cieplnej, takie jak płytki ceramiczne czy niektóre parkiety, pozwalają na skuteczniejsze rozprowadzanie ciepła po całym pomieszczeniu.

Ogrzewanie podłogowe

Czy ogrzewanie podłogowe jest wydajniejsze?

Ogrzewanie podłogowe jest często postrzegane jako wydajniejsze z kilku powodów, ale aby w pełni odpowiedzieć na to pytanie, warto przeanalizować różne aspekty związane z wydajnością tego systemu w porównaniu do tradycyjnych grzejników:

 1. Równomierne rozprowadzanie ciepła: Ogrzewanie podłogowe rozprowadza ciepło równomiernie po całej powierzchni podłogi, co prowadzi do bardziej jednorodnej temperatury w pomieszczeniu. W przypadku grzejników ciepło rozchodzi się od konkretnego punktu, co może prowadzić do miejscowo zwiększonej temperatury w okolicach grzejnika i chłodniejszych obszarów w różnych częściach pomieszczenia.
 2. Niższa temperatura pracy: Systemy ogrzewania podłogowego pracują przy niższych temperaturach w porównaniu do tradycyjnych grzejników, co może przyczynić się do oszczędności energii, zwłaszcza gdy połączone są z nowoczesnymi źródłami ciepła, takimi jak pompy ciepła.
 3. Mniejsze straty ciepła: Ogrzewanie podłogowe emituje ciepło bezpośrednio w miejscu, gdzie jest potrzebne – u podstawy pomieszczenia. W tradycyjnych systemach grzewczych część ciepła „ucieka” do góry zgodnie z prawami fizyki, przez co może niewystarczająco spełniać oczekiwania komfortu termicznego.
 4. Komfort i zdrowie: Ogrzewanie podłogowe jest często postrzegane jako bardziej komfortowe, ponieważ eliminuje problem zimnych podłóg. Ponadto, pracując przy niższych temperaturach, ogranicza przesuszenie powietrza, co jest korzystne dla alergików i osób cierpiących na problemy z układem oddechowym.

Co jest lepszym wyborem? Podłogówka, czy grzejniki?

Wybór między ogrzewaniem podłogowym a grzejnikami zależy od indywidualnych potrzeb, budżetu, specyfikacji budynku oraz preferencji estetycznych. Ogrzewanie podłogowe może oferować większy komfort i efektywność energetyczną w odpowiednich warunkach, ale wymaga większego początkowego inwestowania. Tradycyjne grzejniki są prostsze w instalacji, ale wymagają konserwacji i generują większe koszty w użytkowaniu.

W każdym przypadku warto skonsultować się z ekspertem w dziedzinie ogrzewania.

MM Bujak słynie z wykwalifikowanej kadry specjalistów i indywidualnego podejścia do klienta. Dzięki temu można dokładnie określić, które rozwiązanie będzie najlepsze dla danego obiektu.

Compare Listings