Advanced Search

$ 100 to $ 1,500,000

More Search Options
We found 0 results. View results
Your search results

Kupić gotowy czy wybudować? Rynek domów wolnostojących okiem firmy budowlanej

Posted by MMBujak on 13 kwietnia 2022
0

Posiadanie własnego domu to marzenie wielu osób. Prywatność, odległość od sąsiadów i własny ogródek to tylko niektóre aspekty przemawiające na korzyść domu. Kiedy już zdecydujesz się na jednorodzinną nieruchomość, pojawia się pytanie – lepiej kupić i wyremontować już gotowy budynek, czy może wybudować nowy, według własnego projektu?

Budowa domu to duże przedsięwzięcie, któremu nie każdy podoła. Z drugiej strony dom, który został wybudowany przez kogoś innego, może nie spełniać Twoich oczekiwań. Jakie są zatem wady i zalety budowy domu od podstaw, a jakie domów z rynku wtórnego? Zobacz, jak wygląda rynek domów wolnostojących okiem firmy budowlanej!

Dom z rynku pierwotnego – zalety budowy

Pierwszą i dla niektórych najważniejszą rzeczą przy budowie domu jest jego lokalizacja. Decydując się na zakup działki, możesz wybrać taką, która będzie położona za miastem lub w pobliżu Twojej pracy. Działka poza miastem będzie zwykle dużo tańsza niż ta położona blisko centrum.

Drugą zaletą budowy własnego domu są koszty. Chociaż czasami mogą one być dużo wyższe niż w przypadku zakupu gotowej nieruchomości, to jednak możesz je rozłożyć na raty. Budowę domu możesz bowiem rozłożyć w czasie, dostosowując jej tempo do własnych możliwości finansowych.

Nie ma też wątpliwości, że dom, który budujesz według wybranego projektu, będzie spełniał wszystkie Twoje wymagania. Już na etapie projektowania domu z architektem możesz poprosić go na przykład, by zaplanował dodatkowe pomieszczenia na garderobę w długim holu domu lub miejsce na Twój gabinet, który będzie miał osobne wejście.

Twój własny dom to także duża decyzyjność, co do wyglądu i funkcjonalności budynku. Budując go, decydujesz nie tylko o układzie pomieszczeń, ale również o powierzchni, sposobie wykończenia, czy chociażby takich, zdawałoby się mało istotnych, rzeczach jak kolor dachówki, położenie i wielkość tarasu czy projektowanie ogrodu.

bloczki fundamentowe przygotowane do budowy domu przez firmę budowlaną MM Bujak

Budowa domu – wady takiego rozwiązania

Oczywiście budowa własnego domu wiąże się także z pewnymi niedogodnościami. Najczęściej zalicza się do nich konieczność załatwiania wszystkich formalności – od pozwolenia na budowę, po przyłącza mediów itd. – poświęcenie dużej ilości czasu na dopilnowanie przedsięwzięcia i kontakt z wykonawcą, konieczność planowania zakupów i organizowania ich dostawy na budowę.

Budowanie domu to także czas. Czas, który dla wielu osób jest na wagę złota. O ile masz, gdzie mieszkać, z budową pewnie nie będzie Ci się spieszyć. Ale kiedy to ma być Twoja pierwsza nieruchomość, będziesz musiał zmierzyć się jeszcze z dodatkowymi kosztami wynajmu mieszkania na czas budowy. A to znacznie podnosi koszt inwestycji i czasami jest po prostu nieopłacalne.

Kupno domu z rynku wtórnego – dobry pomysł czy też nie?

Dom z rynku wtórnego często jest dużo droższy niż nieruchomość budowana samodzielnie. W jego cenę wlicza się bowiem lokalizacja nieruchomości, dostępność komunikacyjna, metraż, wyposażenie domu, a nawet takie aspekty, jak: rozmieszczenie pomieszczeń, umiejscowienie tarasu czy stan techniczny budynku. Ważne są również sąsiedztwo i otoczenie domu – zwykle nieruchomości położone poza miastem są dużo tańsze od tych, które znajdują się w odległości kilku kilometrów od centrum. Cena domu z rynku wtórnego będzie zależeć również od uregulowanego stanu prawnego nieruchomości.

Nieruchomość z drugiej ręki może też nie spełniać wszystkich Twoich oczekiwań. Może się okazać, że na przykład działka jest za mała lub podjazd do garażu zbyt stromy. O ile w tym pierwszy przypadku nic z tym zrobić już nie możesz, tak podjazd do garażu możesz nieco zmodyfikować. Ale to będzie oznaczało dodatkowe koszty. Podobnie będzie w przypadku remontu domu. Decydując się na nieruchomość wybudowaną kilkanaście lat temu, z pewnością będziesz od razu będziesz chciał w niej coś poprawić. W takim przypadku może się okazać, że koszt zakupu domu będzie dużo większy niż wówczas, gdy zdecydowałbyś się na jego budowę od fundamentów.

Ale jest też druga strona medalu. Kupno domu jest zdecydowanie mniej czasochłonne niż jego budowa. Znalezienie odpowiedniej nieruchomości może czasami potrwać nawet i kilka miesięcy, ale po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży, możesz właściwie od razu się wprowadzić, nie czekając na kolejne pozwolenia, odbiór budowy czy zamówione wyposażenie.

Kupując dom z rynku wtórnego, możesz też trafić na ciekawą ofertę nieruchomości na przykład z własną sauną lub dodatkową łazienką, których być może wcześniej nawet nie brałeś pod uwagę. Nie będziesz musiał też martwić się o ogrodzenie czy zagospodarowanie ogrodu. Być może będą one wymagały niewielkich poprawek, ale znowu pozwoli ci to zaoszczędzić nieco czasu.

Budowa czy remont? Zatrudnij fachowców

Wiele osób chcąc zaoszczędzić nieco pieniędzy, zwykle decyduje się na budowę domu metodą gospodarczą albo remont zakupionej nieruchomości we własnym zakresie. Tymczasem takie rozwiązanie tylko z pozoru jest tańsze. Niekiedy może się okazać, że bez profesjonalnego sprzętu budowlanego ani rusz. Wówczas będziesz musiał ponieść dodatkowy koszt, a po skończonych pracach zostaniesz ze sprzętem, który może Ci się już więcej nie przydać.

Poza tym profesjonalna firma budowlana jak MM Bujak oferuje zwykle szeroki zakres usług – od budowy, po remont i wykończenie nieruchomości. Warto skorzystać z ich pomocy i nie martwić się o zaplanowane przedsięwzięcie. MM Bujak to doświadczona firma budowlana. Lublin jest miejscem jej siedziby, ale nie oznacza to, że nie możesz skorzystać z ich pomocy przy budowie domu również w okolicy. Zadzwoń i zapytaj pracowników o szczegóły. Chętnie Ci doradzą.

budynki mieszkalne po budowie przez firmę budowlaną MM Bujak

Rynek domów w Polsce w ostatnich latach

W ostatnim czasie ceny domów znacznie poszły w górę. Boom na jednorodzinne nieruchomości i rekordowe ceny działek sprawiły, że coraz więcej kupujących decyduje się na mniejsze domy. Na początku lat dwutysięcznych średnia powierzchnia domu jednorodzinnego oddanego do użytku wynosiła około 145 m2. Dzisiaj widać dużą zmianę na rynku.

Przeciętny dom wybudowany w latach 2020-2022 roku ma powierzchnię ok. 130 m2. Za taką nieruchomość w Lublinie trzeba zapłacić nawet 596 180 zł. Jeśli zdecydujesz się na zakup domu w stanie surowym lub deweloperskim, cenę możesz obniżyć nawet o 1/3. Musisz jednak pamiętać, że koszty wykończenia będą zależne od tego, jakie materiały wybierzesz oraz jak będziesz chciał wyposażyć dom.

W Warszawie ceny są jeszcze wyższe. Średnio za metr kwadratowy domu z rynku wtórnego trzeba zapłacić 8 600 zł, a to oznacza, że za dom o powierzchni 130 m2 zapłacisz nawet 1 118 000 zł. Najdroższe obecnie domy znajdują się w Śródmieściu, gdzie cena dochodzi do 16 000 zł za metr kwadratowy. Drugą najdroższą dzielnicą jest Żoliborz, a trzecią Wilanów.

Popyt na domy w Polsce jest dość duży. Od początku pandemii odnotowano rekordową sprzedaż jednorodzinnych nieruchomości. Podobnie było z budową domów. W pierwszej połowie 2021 roku do użytku oddano 42 462 domy, a jednocześnie rozpoczęto budowę ponad 60 000 nowych nieruchomości. Wolnostojący dom na obrzeżach miasta z własną działką stał się marzeniem wielu osób, które coraz częściej decydowały się sprzedać swoje mieszkanie w bloku i przenieść się do domu.

Czy 2022 rok to dobry czas na zakup lub budowę domu?

Nie ma wątpliwości, że domy wolnostojące to wciąż marzenie większości społeczeństwa. Cisza, spokój i wygoda nie są w stanie konkurować z innymi aspektami życia codziennego. Mimo to w ostatnim czasie na rynku nieruchomości można zauważyć odwrócenie tendencji. Jeszcze do niedawna zdecydowanie więcej osób decydowało się na budowę domu. Ale rosnące ceny i pojawiające się braki materiałów budowlanych, a także ograniczona podaż gruntów (szczególnie w dużych miastach) sprawiły, że coraz więcej klientów decyduje się na kupno domu z rynku wtórnego.

Trudno jednak jednoznacznie odpowiedzieć, czy w roku 2022 większą popularnością będą cieszyły się domy z rynku wtórnego czy pierwotnego. Tym bardziej, że rosnąca inflacja i stopy procentowe kredytów hipotecznych, a przy tym drożejące wciąż materiały budowlane sprawiają, że wiele osób odkłada decyzję o zakupie czy budowie własnego domu na później.

Compare Listings