Advanced Search

$ 100 to $ 1,500,000

More Search Options
We found 0 results. View results
Your search results

Budowa domu o określonym metrażu i kosztach – wszystko co musisz wiedzieć

Posted by MMBujak on 4 sierpnia 2022
0

W dobie ciasnych i stosunkowo drogich mieszkań, własny dom wolnostojący staje się marzeniem wielu osób. Koszt budowy obiektu często porównywalny jest z zakupem mieszkania – z tą różnicą, że zyskujesz możliwość personalizacji obiektu, potencjalnie większy metraż i działkę, w której możesz zaprojektować wymarzony ogród. Ilość zalet inwestycji w nieruchomości wolnostojące jest imponująca. Warto jednak zastanowić się nad wyborem odpowiedniego projektu. To od niego będzie zależeć niemal wszystko. Sprawdź więc, czym kierować się w trakcie pierwszych etapów inwestycji i podejmuj decyzję świadomie. 

Metraż, czy budżet? Na co lepiej zwracać uwagę przy budowie domu?

Pierwszym i najważniejszym elementem budowy domu, jest określenie budżetu, którym dysponujesz. Oczywiście niewiele osób posiada gotówkę. Budowa domu to w końcu koszt rzędu kilkuset tysięcy złotych, a ostateczna kwota uzależniona jest m.in. od metrażu. Im większy dom masz w planach, tym koszty rosną – m.in. ze względu na ilość wykorzystanych materiałów, czy czas poświęcony przez ekipę budowlaną na realizację dane projektu.

Duży dom to także duże koszty utrzymania

Pamiętaj, że budowa domu to dopiero początek. Gospodarstwo domowe należy utrzymać. Oznacza to m.in. koszty eksploatacyjne – tj. rachunki za prąd, ogrzewanie itp. Im większa nieruchomość, tym te koszty rosną – zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy koniecznością staje się zapewnienie domownikom i gościom odpowiednich warunków.

samochód i budynek w trakcie budowy

Nie szukaj oszczędności na siłę

Największym błędem popełnianym przez większość młodych inwestorów, jest szukanie oszczędności na tzw. siłę. Korzystanie z tańszych materiałów remontowo-budowlanych, czy korzystanie z usług niesprawdzonych ekspertów bywa ryzykowne.

Czy stać Cię zatem na podwójną inwestycję? Po niezadowalającej realizacji projektu, prawdopodobnie będzie trzeba dokonać poprawek. Ostatecznie koszt finalizacji może okazać się wyższy, przy jednoczesnym wydłużeniu okres budowy. Budowa domu do 70m2 może stać się dużo rozsądniejszym wyborem dla wielu osób, które rozważają taką inwestycję z myślą o przyszłości.

Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że dużo lepszym pomysłem jest wybór projektu o mniejszym metrażu. Dzięki temu będziesz w stanie wybudować nieruchomość w tych samych pieniądzach, zachowując najwyższe normy i standardy jakości, niezawodności oraz bezpieczeństwa. Koszt utrzymania obiektów o mniejszym metrażu jest również stosunkowo niższy. Warto więc odpowiedzieć sobie na pytanie – ile realnie miejsca potrzebujesz do tego, by Twój dom był dla Ciebie satysfakcjonujący pod kątem przestrzeni.

Projekty domów o konkretnym metrażu

Firmy zajmujące się handlem gotowymi projektami domów mają ręce pełne pracy. Produkują oni niemal hurtowe ilości projektów domów o zróżnicowanym metrażu. Dzięki temu potencjalni klienci mają w czym wybierać i w ciągu chwili, mogą oni kupić idealnie dobrany projekt do własnych potrzeb i oczekiwań.

Budowa domu do 70m2

Od kiedy Polskie prawo budowlane przeszło pewne modernizacje, możliwa jest budowa domu 70m2 bez pozwolenia. Dotychczas obiekty bezpozwoleniowe mogły posiadać zaledwie 35 m2, co w wielu przypadkach ograniczało potencjalnych inwestorów. Trzeba więc przyznać, że budowa domu 70m2 brzmi atrakcyjnie – zwłaszcza, gdy będzie to obiekt wykorzystywany przez osobę samotną lub parę. Utrzymanie takiej nieruchomości jest o wiele prostsze i mniej kosztowne, a same projekty domów bez pozwolenia 70m2 są o wiele tańsze w realizacji.

Czy to znaczy, że projekty domów do 70m2 bez pozwolenia można realizować na każdym gruncie? Nic bardziej mylnego. Budowa domu do 70m2 musi zostać poprzedzona zgłoszeniem. W innym wypadku obiekt może zostać uznany jako samowola budowlana, a na właściciela zostaną nałożone kary (w tym konieczność rozbiórki).

Na szczęście można wybrać również projekty domów 70m2 z poddaszem nieużytkowym. Dzięki temu zyskasz dodatkową kondygnację, zwiększając metraż nieruchomości niemal dwukrotnie.

Koszt budowy domu do 70m2

Zacznijmy od podstaw i sprawdźmy ile kosztuje projekt. Dom 70m2 bez pozwolenia wymaga zazwyczaj dużo mniejszego zaangażowania architekta, gdy porównamy go do nieruchomości posiadającej 200 m2. Przekłada się to obniżoną cenę zakupu samego projektu, który możliwy jest do zakupu za zaledwie kilkaset złotych dzięki temu, że sprzedawany jest on wielokrotnie.

Projekty domów 70m2 na zgłoszenie będą również tańsze w realizacji od obiektów o większym metrażu – oczywiście gdy porównamy je do obiektów w podobnej klasie i tym samym standardzie. Warto więc rozważyć taką propozycję, gdy szukasz budżetowych alternatyw dla coraz droższych mieszkań.

budynek w trakcie budowy przez firmę budowlaną MM Bujak

Budowa domu do 100m2

Jak wypada nieco większa nieruchomość? Sprawdźmy ile kosztuje budowa małego domu do 100m2. Przekonaj się na własne oczy o tym, że tego typu obiekt w wielu przypadkach jest o wiele lepszym pomysłem, niż inwestycja w dużo większe budynki, których potencjału nie wykorzystasz.

Koszt budowy domu do 100m2 teoretycznie może nie różnić się w sposób znaczący od budynków bezpozwoleniowych (do 70m2). Musisz jednak w pierwszej kolejności uzyskać pozwolenie na budowę, co wiąże się z nieco większą ilością obowiązków i formalności. Warto więc wiedzieć, co należy robić, gdy chcesz “postawić” dom do 100m2. Koszt budowy nie powinien być przerażający – zwłaszcza gdy porównasz go z ceną mieszkania o tym samym metrażu w mieście.

Koszt budowy domu do 100m2

Ile kosztuje budowa domu do 100m2? Nie można jednoznacznie określić tej kwoty, bez znajomości projektu i wielu konkretnych aspektów (tj. lokalizacja). Skontaktuj się zatem z zespołem specjalistów, którzy podejmą się realizacji projektu.

Znasz już koszt budowy domu do 100m2. Forum internetowe to jednak prawdopodobnie miejsce, w którym zdarza Ci się szukać informacji na temat inwestycji w nieruchomości. Pamiętaj, że spotkasz tam wiele osób o różnych poglądach i przeżyciach, przy czym nie jesteś w stanie zweryfikować prawdziwości udzielanych przez nich odpowiedzi. Często nie możesz nawet zweryfikować, czy brali oni w ogóle udział w takich projektach jak budowa domu do 100m2. Koszt może być zatem różny. Zdaj się więc na wiedzę ekspertów, przed którymi budowa domu do 100m2 nie ma żadnych tajemnic. Skontaktuj się z zespołem specjalistów MM Bujak i określ swoje indywidualne potrzeby.

Budowa domu do 150m2

Ile kosztuje budowa domu 150m2? Sytuacja wygląda podobnie, jak w przypadku obiektów o metrażu 70 m2 lub 100 m2. Koszt budowy domu 150m2 należy więc ustalić indywidualnie z zespołem specjalistów, którzy będą podejmować się jego realizacji.

Koszt budowy domu do 150m2

Warto zastanowić się nad tym, jak przy obecnych standardach i wymaganiach wygląda koszt budowy domu 150m2. 2021 rok miał być momentem, w którym tzw. bańska nieruchomości pęknie. W 2022 roku ceny materiałów budowlanych jednak wzrosły i nic nie wskazuje na to, by trend ten miał ulec zmianie. Warto więc zastanowić się nad tym, czy nie warto podjąć decyzję inwestycyjną już teraz, analizując wcześniej koszty budowy domu 150m2.

dom jednorodzinny w trakcie budowy przez firmę budowlaną MM Bujak

Budowa domu o metrażu powyżej 200m2

Biorą pod uwagę koszt budowy domu 300m2 w porównaniu z obiektami o metrażu 200m2, różnica cenowa prawdopodobnie nie będzie duża. Należy jednak pamiętać przede wszystkim o tym, że sam proces budowlany to nie wszystko, co należy wziąć pod uwagę. Pozostaje jeszcze wykończenie tej nieruchomości, gdzie koszt budowy domu 200m2 zacznie naprawdę różnić się od większych metraży.

Czy należy się zatem obawiać inwestycji w nieruchomości o większej przestrzeni? Nic bardziej mylnego. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb, oczekiwań, czy nawet stylu wykończenia. Istnieje duża szansa, że w Twoim projekcie uwzględniono duże otwarte przestrzenie. Wykończenie ich w minimalistycznym stylu może się okazać mniej kosztowne, niż w przypadku wielopokojowego domu o mniejszej kubaturze. Analizuj więc każdy projekt w sposób szczegółowy i podejmuj racjonalne decyzje.

Chcesz dowiedzieć się o tym, ile kosztuje wybudowanie domu 200m2? Wiesz już, że wszystko zależy od danego projektu, więc nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytania typu: Ile kosztuje budowa domu 300m2. Najlepsze co możesz zrobić, to bezpośredni kontakt z zespołem ekspertów, którzy na podstawie własnych doświadczeń udzielą odpowiedzi na Twoje pytania i przygotują kompleksową ofertę. Poznaj firmę MM Bujak i jej dotychczasowe doświadczenia. Więcej informacji na temat portfolio znajdziesz na stronie internetowej firmy budowlanej. Skorzystaj z dostępnych informacji i skontaktuj się z zespołem już teraz.

Compare Listings