Advanced Search

$ 100 to $ 1,500,000

More Search Options
We found 0 results. View results
Your search results

Co to jest płyta fundamentowa i czym się wyróżnia – okiem ekspertów

Posted by MMBujak on 17 lutego 2023
0

Płyta fundamentowa to jeden z rodzajów fundamentów. Stanowi ona alternatywę dla tych wykonanych ze zbrojonego betonu. Jest od nich łatwiejsza i szybsza w postawieniu, a także tańsza. Płyty fundamentowe polecane są również przy gruntach o słabej nośności. Zobacz, jakie zalety ma dom na płycie fundamentowej oraz jaki jest koszt jego wybudowania?

Czym jest płyta fundamentowa?

Dom na płycie fundamentowej to coraz częściej wybierane rozwiązanie. Popularność tego rozwiązania wynika przede wszystkim z uniwersalności i wszechstronnego wykorzystania. Płyty fundamentowe świetnie spisują się na gruntach niespoistych, o słabszej nośności oraz przy wysokim poziomie wód gruntowych. Do jej zalet zalicza się również to, że:

 • dobrze izoluje ogrzewany budynek,
 • ma wysoką odporność na nierównomierne osiadanie,
 • stanowi betonową podłogę parteru, nie trzeba więc wykonywać dodatkowych prac,
 • ma krótszy czas realizacji.

Wykonanie płyty fundamentowej nie jest jednak tak proste, jak tradycyjnego fundamentu. Jej postawienia nie podejmie się każdy fachowiec – konieczne jest zatrudnienie specjalistycznej ekipy takiej jak np. firma MM Bujak, która od lat specjalizuje się w budowie domów na płycie fundamentowej. Warto też podkreślić, że do jego stworzenia potrzebny jest wysokiej klasy, a więc droższy beton. Mimo to koszt płyty fundamentowej i tak nie będzie wiele wyższy niż zwykłe fundamenty.

budynek w trakcie budowy przez firmę budowlaną MM Bujak

Z czego składa się płyta fundamentowa?

Płyty fundamentowe składają się z kilku warstw. Tworzą ją kolejno:

 • Podbudowa z mechanicznie zagęszczanego kruszywa np. żwiru lub piasku,
 • Pospółka lub ubity piasek,
 • izolacja termiczna ze styropianu oraz foli izolacyjnej,
 • żelbetonowa płyta nośna ze zbrojoną górą oraz dołem,
 • wylewka samopoziomująca,
 • posadzka.

Warstwy te sprawiają, że standardowo grubość płyty fundamentowej wynosi od 18 do 30 cm. Może ona jednak być większa, jeśli doda się dodatkowe warstwy.

Jakie są rodzaje płyt fundamentowych?

Płyta fundamentowa może mieć różną konstrukcję, czyli grubość, stopień zbrojenia, klasę betonu. Jej typ uzależniony jest nie tylko od rodzaju gruntu, ale także obciążeń na nią przypadających oraz geometrii budynku. Podstawowy podział obejmuje płyty:

 • Standardowe
 • Energooszczędne
 • Energooszczędne grzewcze.
 • Pasywne
 • Pasywne grzewcze
 • Prefabrykowane.

Kiedy konieczne jest wykonanie płyty fundamentowej?

W Europie Zachodniej płyta fundamentowa jest powszechnie wykorzystywanym elementem konstrukcyjnym. Sięga się po nią przede wszystkim przy budowie domów drewnianych. MM Bujak stosuje ją również w przypadku budowy domów pasywnych, szkieletowych, letniskowych, garażów. Nie są to jednak jej jedyne zastosowania. Warto ją wykonać również w przypadku skomplikowanej bryły nieruchomości. Przy takiej sytuacji konieczna jest większa ilość ścian konstrukcyjnych, które wymagają podparcia przez ławy fundamentowe – a tych im więcej, tym wyższy jest koszt budowy oraz czas realizacji. Płyty fundamentowe są łatwiejsze i tańsze.

Łatwość wykonania płyty fundamentowej sprawia, że jest ona również dobrym rozwiązaniem, kiedy zależy nam na szybkości wykonywania fundamentów. Budowa płyty fundamentowej nie powinna przekraczać tygodnia. Jeśli zadanie to powierzy się doświadczonej ekipie, to ten czas można skrócić do 3-4 dni. Warto tu pamiętać, że większość czasu zajmuje zbrojenie płyty fundamentowej. Czas należy również zarezerwować na wstępne schnięcie, które wynosi kilka dni. Pełne wyschnięcie wylewki fundamentowej i osiągnięcie maksymalnej wytrzymałości trwa 14 dni od wylania płyty, po tym czasie można przystąpić do budowy pierwszej kondygnacji.

Z płyt fundamentowych warto też skorzystać przy trudnych warunkach grudniowych. Wynika to z tego, że wyróżniają się one obciążeniem konstrukcji na całej powierzchni. Są więc rozwiązaniem bezpieczniejszym, a także zmniejszającym ryzyko osiadania nieruchomości. Sprawdzą się też, kiedy nie ma możliwości robienia głębokich wykopów na działce np. z powodu przebiegu rur czy instalacji. Zastosowanie płyty fundamentowej mniej ingeruje w podłoże niż klasyczne fundamenty, przez co może ona być wykonywana już na głębokości 50 cm.

W jaki sposób wykonuje się płytę fundamentową?

Najważniejszym etapem prac jest projektowanie płyty fundamentowej. Najlepiej powierzyć to zadanie profesjonalistom, którzy wiedzą, jakie elementy są istotne. Będą oni wiedzieć m.in. jaką płytę fundamentową dobrać do grubości gruntu oraz gdzie umiejscowić przyłącza. Na etapie projektowania pod uwagę brany jest też układ elementów w budynku (kominy, ściany, słupy) oraz to, czy posiada on podpiwniczenie. MM Bujak przygotowując projekt płyty fundamentowej, rozważa również możliwość jej wyposażenia w elementy odpowiedzialne za grzanie. Dużym zainteresowaniem cieszy się, chociażby płyta fundamentowa z ogrzewaniem podłogowym. Rozwiązanie to powszechnie stosowane jest w Kanadzie, Japonii i Europie Zachodniej, a jego zaleta to brak mostów termicznych, co przekłada się na większą ilość ciepła w domu i niższe rachunki za ogrzewanie. Stworzenie dokładnego projektu jest o tyle ważne, że wprowadzenie późniejszych zmian jest niemożliwe.

Wykonanie płyty fundamentowej nie wymaga żadnych głębokich wykopów. W zależności od potrzeb i możliwości gruntowych możesz ją ustawić między 50 a 140 cm. Aby ją wykonać, konieczne jest przygotowanie podkładu z betonu oraz zbrojenia. Dużym ułatwieniem jest gotowe zbrojenie płyty fundamentowej zarówno w dolnej, jak i górnej jej części. Najistotniejsze jest to pierwsze, ponieważ zbytnie obciążenie płyty może powodować jej zginanie. Końcowy etap prac to zmontowanie izolacji. Za najważniejszą uznaje się izolację termiczną, która układana jest bezpośrednio na gotowej płycie lub podkładzie. Do ocieplenia zazwyczaj wykorzystywany jest styropian lub polistyren ekstrudowany.

Dom na płycie fundamentowej spełnia nawet najwyższe oczekiwania. Zalet zastosowania tego rozwiązania jest wiele, nic więc dziwnego, że decyduje się na nie coraz więcej osób prywatnych, a także inwestorów. Decydując się jednak na wykonanie płyty fundamentowej, trzeba pamiętać o postawieniu na profesjonalne produkty, solidne materiały i doświadczonych wykonawców. Jest to gwarancją, że uziemienie płyty fundamentowej oraz pozostałe etapy prac zostaną wykonane poprawnie.

Compare Listings