Advanced Search

$ 100 to $ 1,500,000

More Search Options
We found 0 results. View results
Your search results

Remont łazienki – jak zrobić to dobrze? Porady od A do Z

Posted by MMBujak on 6 lipca 2021
0

Z perspektywy remontu całego mieszkania lub domu, łazienka stanowi największe wyzwanie – zwłaszcza jeśli planujemy zmianę dotychczasowego układu pomieszczenia. Przeróbki hydrauliki wymagają bowiem odpowiedniej wiedzy i dostępu do specjalistycznych narzędzi, które nie zawsze znajdują się w naszej skrzynce narzędziowej. Jak w takim razie zrobić remont łazienki dobrze? Od czego zacząć i o czym pamiętać? Kiedy skorzystać z pomocy fachowca? Sprawdź, nim podejmiesz jakieś działania.

Łazienka Twoich marzeń – zacznij od projektu

Łazienka to pomieszczenie, które powinno być funkcjonalne i estetyczne. Dlatego planowanie remontu najlepiej rozpocząć od przygotowania planu działania. Projekt łazienki powinien zakładać rozmieszczenie poszczególnych punktów poboru wody – baterii wannowych i umywalkowych, spłuczki, bidetu, pralki i odpływów. Bardzo ważne na etapie projektowym jest podjęcie decyzji o tym, czy zdecydujemy się na baterię podtynkową, wolnostojącą czy też montowaną do ściany. Różne typy baterii będą wymagały innego przygotowania instalacji. To samo dotyczy sposobu montażu toalety. Popularny Geberit wymaga przygotowania odpowiedniego miejsca pod stelaż.

Pamiętaj!

Projekt łazienki powinien obejmować punkty świetlne, włączniki światła i gniazdka. Światło nad lustrem wymaga podłączenia do instalacji lub indywidualnego włącznika. Co najmniej jedno gniazdko warto zaplanować w bezpośrednim sąsiedztwie lustra. To niezwykle istotne detale, o których często zdarza się zapominać zarówno osobom projektującym łazienkę samodzielnie, jak i profesjonalnym projektantom wnętrz.

Dobry projekt łazienki – co jeszcze powinien obejmować?

Projekt naszej wymarzonej łazienki powinien również obejmować kolorystykę i rozmiar glazury. Na tym etapie dobrze również wskazać sposób ułożenia kafli. Wśród podstawowych rodzajów układów płytek popularne są:

  • prosty,
  • karo,
  • cegiełka,
  • przesunięcie o 1/3,
  • przesunięcie o ½,
  • mieszany,
  • modularny.

Rodzaj ułożenia płytek powinien być uzależniony do wymiarów pomieszczenia oraz kształtu i rozmiaru płytek. Nie bez znaczenia na układ kafli ma również ich kolorystyka i ewentualne motywy dekoracyjne, które wymagają ułożenia w konkretny wzór. Jeśli nie do końca wiemy, jak prawidłowo położyć glazurę w przygotowaniu projektu wykończenia ścian i podłóg, może pomóc nam firma świadcząca usługi remontowe lub studio projektowe.

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas projektowania łazienki?

Przed przygotowaniem projektu nowej łazienki warto uważnie przyjrzeć się naszej „starej” łazience i ocenić, które z dotychczasowych rozwiązań zdały egzamin.

Przykładowo: Jeśli zależy Ci na zachowaniu kubatury konkretnej szafki, ale nie bardzo podoba Ci się miejsce, w którym dotychczas stała zastanów się, gdzie indziej możesz postawić szafkę o identycznych lub zbliżonych rozmiarach.

Warto również rozważyć zlecenie produkcji mebli łazienkowych na wymiar. Projektując wysoką i wąską szafkę, zyskasz dużo przestrzeni do przechowywania – jednocześnie nie zastawiając łazienki meblami. Warto przy tym pamiętać, by stolarz wykonał przed realizacją pomiary dopiero po montażu nowych płytek.

Jeśli zmorą łazienki jest duża pralka, warto rozważyć jej wymianę na mniejszą. Obecnie producenci pralek oferują niezwykle kompaktowe urządzenia, które bez trudu zmieścisz pod blatem – na którym możesz osadzić umywalkę.

Przygotowanie do remontu – we własnym zakresie czy z firmą remontową?

Przygotowanie do remontu często wymaga demontażu armatury łazienkowej i skucia dotychczasowej glazury. Są to usługi, które firmy budowlane wliczają do kosztorysu remontu. Jeśli więc chcesz wykonać remont profesjonalnie i tanio, warto wszystkie prace wyburzeniowe wykonać we własnym zakresie. Są to prace relatywnie proste, dlatego z łatwością poradzisz sobie z nimi bez wcześniejszego doświadczenia w tym zakresie.

Jakie jeszcze prace możemy wykonać samodzielnie?

Jeśli nie masz doświadczenia w przeróbkach instalacji wodno-kanalizacyjnej i uprawnień elektrycznych, prace związane z wymianą rur i przygotowaniem przyłączy należy koniecznie zlecić firmie remontowo-budowlanej. Niemniej jednak możesz znacząco oszczędzić na ich realizacji, jeśli samodzielnie wykonasz wcześniej otwory na gniazda, bruzdy na kable lub inne elementy układów. W odpowiednim umiejscowieniu otworów pomoże specjalista, który i tak będzie musiał odwiedzić obiekt przed rozpoczęciem pracy w celu jej wycenienia. Podczas takiej wizyty warto zasugerować mu, że jesteś w stanie samodzielnie wykonać otwory i poprosisz o wskazanie miejsc, w których powinny się one znaleźć.

W mieszkaniu lub domu wciąż funkcjonuje stara instalacja wodno-kanalizacyjna? Przy kapitalnym remoncie łazienki warto rozważyć wymianę instalacji poziomej i ile to możliwe również pionów. Rurki PVC dają nam praktycznie nieograniczone możliwości lokowania przyłączy i dopływów. Ich montaż jest szybki i stosunkowo tani, a komfort użytkowania to długie lata bezawaryjnej i bezobsługowej pracy instalacji.

Kabina prysznicowa typu walk-in – co warto o niej wiedzieć?

Decydując się na kabiny prysznicowe, coraz częściej rezygnujemy z gotowych rozwiązań, na rzecz bardziej przestronnych konstrukcji typu walk-in, które od reszty łazienki oddzielamy szklaną ścianką. Konstrukcja takiej kabiny bazuje na ścianach łazienki – a co za tym idzie, ściany są narażone na bezpośrednie oddziaływanie wody i wilgoci. Glazura oferuje bardzo wysoką odporność na wodę, jednak przerwy między płytkami mogą powodować podciekanie wody i zbieranie się wilgoci w konstrukcji ściany.

Jak tego uniknąć? Ściany kabiny warto odpowiednio zabezpieczyć. Doskonale sprawdzają się w tym celu specjalistyczne folie w płynie – preparaty o właściwościach wodoodpornych, dzięki którym woda przenikająca przez fugi oraz pory w płytkach, nie przedostaje się do struktury ściany. Folie w płynie warto zastosować na ścianach oraz na podłodze – wszędzie tam, gdzie glazura będzie narażona na bezpośrednie działanie wody. Folię w płynie możemy zastosować także w przypadku  zamykanych kabin prysznicowych (zestaw z wszystkimi ścianami). Wówczas będzie ona pełniła dodatkowe zabezpieczenie przed skutkami wilgoci w łazience.

Ile glazury do łazienki?

Pewnego rodzaju standardem w łazience i toalecie są kafle rozmieszczone od podłogi do sufitu. Jest to rozwiązanie praktyczne i zapewnia wysoki komfort użytkowania pomieszczeń przez długi czas. Masz dużą łazienkę, której nie chcesz zakrywać glazurą? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby kafle ułożyć wyłącznie w najbardziej newralgicznych miejscach. To pozwoli zachować funkcjonalność przestrzeni, ograniczając jednocześnie koszty remontu.

Glazurę w łazience warto ułożyć na podłodze. Alternatywą dla płytek mogą być wodoodporne panele winylowe. Dodatkowym atutem glazury jest możliwość założenia ogrzewania podłogowego. Dzięki temu istnieje możliwość uzyskania wysokiego komfortu termicznego w pomieszczeniu – jednocześnie ograniczając koszty ogrzewania do minimum.

Gdzie jeszcze powinny się znaleźć kafle?

W przypadku łazienki połączonej z toaletą, kafle warto zaplanować w przestrzeni, w której znajduje się muszla klozetowa, umywalka, kabina prysznicowa lub wanna. Są to przestrzenie szczególnie narażone na bezpośrednie oddziaływanie wody, a także zanieczyszczenia. Warto zatem mieć możliwość ich umycia. W przeciwnym razie będziemy zmuszeni do częstego malowania pomieszczenia.

Łazienkę i toaletę warto wymalować dobrej jakości farbą zmywalną. Dzięki temu na jej powierzchni nie będą tworzyć się nieestetyczne zacieki, a w sytuacji, w której dojdzie do zanieczyszczenia ściany, brud będzie można z łatwością usunąć przy pomocy wilgotnej szmatki i lekkiego detergentu.

Planujesz remont? Lublin to miasto, w którym oferujemy fachowe usługi remontowe

Planujesz remont łazienki? Zastanawiasz się nad tym, co mogą Ci zaproponować firmy budowlane? Lublin to miasto, na terenie którego działa firma MM Bujak. Jesteśmy doświadczoną firmą remontowo-budowlaną. Wykonujemy remonty łazienek w mieszkaniach i domach jednorodzinnych, zapewniając możliwość kompleksowej obsługi inwestycji lub wykonania wyłącznie zleconych prac remontowych. Zapraszamy do kontaktu.

Skontaktuj się z nami!

Compare Listings