Advanced Search

$ 100 to $ 1,500,000

More Search Options
We found 0 results. View results
Your search results

Antresola – czym jest i jak wygląda jej budowa w praktyce?

Posted by MMBujak on 15 maja 2021
0

Antresola to niezwykle ciekawe i funkcjonalne rozwiązanie architektoniczne, dzięki któremu możemy wygospodarować więcej przestrzeni użytkowej wykorzystując pustą przestrzeń pod stropem. Żeby antresola była komfortowa w użytkowaniu powinna być odpowiednio wysoka, dlatego rozwiązanie to najlepiej sprawdza się w starym budownictwie, gdzie średnia wysokość pomieszczeń wynosi około 4,5 metra.

Jak wygląda budowa antresoli w praktyce? Czy do jej wykonania potrzebna będzie firma budowlana? Jakie warunki techniczne powinno spełniać pomieszczenie, w którym możemy zaplanować funkcjonalna antresolę?

Antresola – ujęcie definicyjne

Określenie antresola odnosi się do górnej części pomieszczenia lub też całej kondygnacji. Antresola ma charakter otwarty, w związku z czym trudno ją nazwać odrębnym pomieszczeniem, jednak odpowiednio zaaranżowana może oferować na tyle prywatności, aby urządzić tam sypialnię lub gabinet do pracy.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami antresola jest stropem pośrednim o powierzchni mniejszej od pomieszczenia, w którym powstała. Jest również – o czym zdążyliśmy już wspomnieć – pomieszczeniem otwartym bez przegród i ścian od wewnętrznej strony pomieszczenia. W praktyce oznacza to, że antresola stanowi powierzchnię wydzieloną na półpiętrze, widoczną z parteru pomieszczenia, w którym została zainstalowana.

W nowym budownictwie antresola ma najczęściej charakter stały, a o jej powstaniu decydują architekci przygotowujący projekt pomieszczenia. W starszym budownictwie antresole mają najczęściej charakter zabudowy stolarskiej. Co ciekawe, inwestorzy planujący wykonanie antresoli w swoim mieszkaniu mogą nie tylko skorzystać z pomocy stolarza, który wykona ją na wymiar, ale również zakupić wyrób gotowy. W sprzedaży dostępne są antresole gotowe w różnych wymiarach, co umożliwia ich montaż w całym spektrum pomieszczeń. Najczęściej po to rozwiązanie sięgają właściciele kawalerek, zainteresowani możliwością uzyskania dodatkowej przestrzeni o innym przeznaczeniu (np. sypialni), jak również właściciele mieszkań w wysokich powojennych kamienicach. Częstą praktyką jest montaż antresoli w pokoju dziecięcym, co pozwala oddzielić przestrzeń do zabawy i nauki od przestrzeni do wypoczynku – ze względów bezpieczeństwa rozwiązanie to polecamy w przypadku starszych dzieci. Antresola to także ciekawe rozwiązanie na powiększenie przestrzeni biurowej lub wygospodarowanie przestrzeni konferencyjnej w niewielkim biurze.

Szczegółowe przepisy dotyczące budowy antresoli reguluje rozporządzenie ministra infrastruktury z dnia 12.04.2020 ( Dz.U.Nr 75, poz. 690 z późn. zm. w § 3 pkt 19).

Budowa antresoli w praktyce – jakie materiały możemy wybrać?

Antresola może być zbudowana z drewna, konstrukcji stalowej lub żelbetu. Dobór materiałów zależy przede wszystkim od przeznaczenia pomieszczenia, a także tego czy montaż odbywa się w pomieszczeniu gotowym, czy budynku nowo wznoszonym. W tym drugim przypadku antresole najczęściej wykonuje się z żelbetu, przy jednoczesnym kotwiczeniu półstropu bezpośrednio w ścianie, co pozwala na rezygnację z podpór widocznych na piętrze właściwym. Ten rodzaj antresoli jest popularny w nowoczesnych budynkach o charakterze loftowym, jak i projektach domów jednorodzinnych. Co  jednak w sytuacji, kiedy antresolę chcielibyśmy wykonać w istniejącym już pomieszczeniu?

Po pierwsze, plan wykonania antresoli warto skonsultować z firmą budowlaną. Doświadczona firma budowlana podpowie nam, jak funkcjonalnie zaprojektować antresolę w danym pomieszczeniu oraz z jakiego materiału ją wykonać tak, aby stanowiła integralny element wnętrza, a jednocześnie była trwała i bezpieczna w użytkowaniu. W przypadku pomieszczeń już istniejących antresole wykonuje się standardowo z drewna lub konstrukcji stalowej. W przypadku antresoli drewnianej jak również stalowej możemy zrezygnować z widocznych podpór konstrukcji, przy czym projekt takiego półstropu oraz jego wykonanie należy powierzyć ekspertowi.

Firma remontowa MM Bujak od lat z sukcesami realizuje oryginalne projekty zabudowy wnętrz. Na potrzeby naszych Klientów wykonujemy antresole z drewna, jak również przeprowadzamy montaż gotowych konstrukcji z płyty OSB. Działamy na terenie Lublina i okolic, odpowiadając na potrzeby osób prywatnych i klientów biznesowych. Antresole w biurach i obiektach użytkowych to jedna z wielu naszych specjalności.

Skontaktuj się z nami!

Compare Listings