Advanced Search

$ 100 to $ 1,500,000

More Search Options
We found 0 results. View results
Your search results

Remont mieszkania – jak dobrze wyremontować?

Posted by MMBujak on 11 stycznia 2020
0

Remont mieszkania to niekiedy prawdziwa rewolucja w życiu jego mieszkańców. Niezależnie czy planujemy mały czy duży remont prace należy rozpocząć od określenia zakresu oraz harmonogramu remontu jak również określenia budżetu. Należy także zastanowić się, czy wykonamy wszystkie prace samodzielnie, czy zdecydujemy się zatrudnić ekipę remontową. Paradoksalnie zatrudnienie profesjonalistów może okazać się tańsze ponieważ unikniemy kosztownych błędów, jakie sami możemy popełnić podczas remontu.

Kompleksowe remonty mieszkań

Ekipy remontowe oferują kompleksowe remonty mieszkań w związku z tym, wystarczy zatrudnić jednego podwykonawcę, by wykonał cały remont mieszkania. To znacznie ułatwi pracę, skróci jej czas oraz zmniejszy koszty. Kompleksowe usługi remontowe mieszkań to wręcz ich odnowienie, nadanie nowego wyglądu oraz podwyższenie standardu życia jego mieszkańców. To zmiany od podłogi po sam sufit – układanie paneli, tapetowanie, malowanie, wymiana drzwi czy układane płytek.

Układanie paneli

Układanie paneli to praca stosunkowo szybka i łatwa. Panele są bardzo często wybieranym materiałem do wykańczania podłóg, a rynek oferuje ich szeroki wybór. Układanie paneli należy rozpocząć od dokładnego przemyślenia w jaki sposób będziemy je kłaść oraz ile materiału potrzebujemy. Gdy zakupimy odpowiednie panele należy dać im czas, by zaaklimatyzowały się w pomieszczeniu, w którym będą układane. W tym celu należy pozostawić je na dwa dni w miejscu montażu, co ważne nie można otwierać okien ani podczas montażu, ani podczas aklimatyzacji ponieważ panele zmieniają swoją objętość względem temperatury oraz wilgotności powietrza.

W pomieszczeniu powinno być około 21 stopni oraz 60% wilgotności powietrza. Układanie paneli rozpocząć należy od odpowiedniego przygotowania podłoża, musi być czyste, suche i równe. Wszystkie ubytki oraz uwypuklenia należy uzupełnić i wyrównać. Na tak przygotowane podłoże należy położyć folię paroizolacyjną, następnie mate podkładową. Aby łączenia paneli były niewidoczne należy układać je prostopadle do okna, gdy w pomieszczeniu jest więcej okien panele układamy zgodnie z kierunkiem padania promieni słońca.

panele podłogowe - układanie paneli to prosty sposób na zwiększenie atrakcyjności mieszkania

Panel podłogowy stanowi świetną i tańszą alternatywę dla parkietu. fot. pixabay.com – CC-0

Tapetowanie

Moda na tapetowanie mieszkań zmienia się z biegiem lat. Kiedyś tapetę kładło się na wszystkich ścianach w poszczególnych pomieszczeniach, teraz tapeta to rodzaj ozdoby lub zwrócenia uwagi na daną część mieszkania. Tapetowanie to zatem sposób na delikatne odświeżenie wnętrza. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów tapet. Do wnętrz, gdzie występuje duża wilgotność powietrza, czyli w łazience lub kuchni należy wybrać tapetę winylową ponieważ nie wsiąka wody oraz można ją myć. W miejscach, gdzie ściana narażona jest na liczne obicia i zabrudzenia, na przykład w przedpokoju lepiej wybrać tapetę z odpornego włókna szklanego lub winylową. Ciekawym rozwiązaniem jest również tapeta korkowa, która idealnie wygłusza i ociepla wnętrze. W pomieszczeniach suchych, takich jak salon możemy wybierać spośród wielu kolorów i wzorów klasycznych tapet papierowych. Nowością na rynku są tapety materiałowe, są jednak dosyć drogie i ciężko dostępne.

Jeżeli chodzi o klej do tapet, mimo zapewnień producentów kleje uniwersalne sprawdzą się najlepiej do zwykłych, lekkich tapet papierowych. Jeżeli decydujemy się na cięższą tapetę, winylową lub tłoczoną, z wzorkami lepiej będzie dopytać się specjalisty w sklepie budowlanym i wybrać specjalistyczny klej przeznaczony właśnie do grubszych tapet. Zanim przystąpimy do tapetowania należy sprawdzić czy podłoże jest odpowiednio przygotowane. Ściana musi być równa, czysta i idealnie sucha. W przeciwnym razie wilgoć przenikać będzie przez tapetę co może powodować jej zniszczenie i bardzo nieestetyczny efekt. Jeżeli tapetę kładzie się na ścianę, gdzie wcześniej była już tapeta należy ją dokładnie oczyścić z pozostałości starej tapety.

Można kupić specjalnie przeznaczone do tego środki. Jednym słowem – ściana musy być idealnie przygotowana pod tapetowanie. Czysta, sucha, pozbawiona kurzu i pyłu oraz wszelkich ubytków oraz pozostałości po dawnych materiałach. Po przygotowaniu powierzchni należy przyciąć odpowiednio tapetę względem wysokości ścian i można przystąpić do klejenia. Trzeba pamiętać, że klej musi zawsze być idealnie i równo rozprowadzony po pasie tapety.

Gładzie gipsowe

Gładzie gipsowe to szybki sposób na osiągnięcie gładkich, aksamitnych powierzchni, idealnie przygotowanych do dalszego wykańczania wnętrz. Gładź gipsowa to nic innego jak preparat, który łączy w sobie substancje mineralne z wypełniaczami, który miesza się z wodą w celu łatwego nakładania na ściany. Gładzie gipsowe tworzą w pomieszczeniu odpowiedni klimat oraz ograniczają powstawanie pleśni ponieważ łatwo wchłaniają wodę i równie szybko ją oddają.

W sklepach dostępne są najczęściej gładzie w sypkiej postaci, do rozrobienia z wodą w domu. Tu należy pamiętać o odpowiednich proporcjach. Zalecenie przeważnie znajdują się na opakowaniu. Gładzie gipsowe kładzie się na wstępnie wyrównaną i osuszoną powierzchnie, by przygotować ściany do dalszych prac, na przykład do malowania.

Malowanie ścian

Malowanie ścian, to szybki i idealny sposób na szybkie odświeżenie mieszkania. Tak jak w przypadku innych prac wykończeniowych tą również należy rozpocząć od odpowiedniego przygotowania podłoża. Ściana musy być idealnie gładka, czysta i odkurzona. Wszystkie ubytki i nierówności należy usunąć i wyrównać. Jeżeli na ścianie pozostaje stara farba, która odpada należy się jej całkowicie pozbyć.

Przyczepność farby poprawia wcześniejsze zmatowienie ściany drobnoziarnistym papierem ściernym oraz jej odpylenie. Przed przystąpieniem do malowania należy również zagruntować odpowiednio powierzchnię oraz zabezpieczyć taśmą malarską jej pozostałe elementy, takie jak listy podłogowe. W przypadku, gdy malujemy całe pomieszczenie, malowanie należy rozpocząć od sufitu. Pamiętajmy również o tym, że jeżeli nakładamy kilka warstw farby należy odczekać między kolejnymi warstwami około 4 – 6 godzin.

Wymiana drzwi wejściowych

Na wymianę drzwi wejściowych wpływa wiele czynników. Drzwi mogą być stare, zniszczone, po remoncie mogą nie pasować do nowej elewacji bądź okien. Ale najważniejsze są parametry, które powinny spełniać. Drzwi nie powinny przepuszczać hałasu z ulicy, powinny być trudną do pokonania przeszkodą dla włamywaczy oraz nie powinny puszczać ciepła z mieszkania i być odporne na zewnętrzne warunki atmosferyczne.

Zanim wybierzemy się na poszukiwania idealnych drzwi wejściowych należy przemyśleć w jaką stronę mają się otwierać. Lepszym rozwiązaniem jest, gdy skrzydło otwiera się na zewnątrz. Takie drzwi jest trudniej wyważyć oraz są bardziej szczelne. Ze względu na ciężar drzwi oraz fakt, że będą stale otwierane i zamykane należy je zamontować wyjątkowo solidnie. By tak się stało należy każdy stojak ościeżnicy zamocować stosując dyble bądź kotwy.

Płytki łazienkowe

Płytki łazienkowe dostępne są w najróżniejszych wzorach i kolorach. Możemy je dowolnie łączyć i tworzyć unikatowe mozaiki. Łazienka to przecież miejsce nie tylko praktyczne, ale również miejsce, w którym relaksujemy się po ciężkim dniu. Powinno zatem cieszyć swoim wyglądem.
Betonowa wylewka, na którą układać będziemy płytki nie wymaga specjalnych zabiegów, ale powinna być idealnie równa oraz pozbawiona kurzu i innych zabrudzeń.

Zanim przystąpimy do klejenia, podłogę należy pokryć jedynie odpowiednią emulsją gruntującą. Dostępne są w większości marketów budowlanych. Ułożenie płytek na podłodze nie wymaga zatem zbyt dużo prac przygotowujących podłoże. Jeżeli chodzi o ściany, tu duży wpływ ma materiał z jakiego wykonana jest ściana. Każdy fachowiec zweryfikuje odpowiednio materiał z jakiego wykonane są ściany i dobierze odpowiednie materiały, by dobrze wykonać ułożenie płytek na danej powierzchni.

układanie płytek łazienkowych. Płytki łazienkowe, glazura Lublin

Eleganckie płytki łazienkowe. fot. pixabay.com | cc-0

Nie tylko mieszkania – remonty domów

Jeżeli remont mieszania to rewolucja, to jak w takim razie nazwać remont domu? To prawdziwe wyzwanie dla właścicieli. Niekiedy dostajemy stary dom w spadku bądź decydujemy się zakupić dom do remontu z powodu atrakcyjnej ceny. Remont domu to znacznie szerszy zakres prac niż remont mieszkania. Prace obejmują nie tylko remont wnętrza, ale również remont całej elewacji, dachu czy okien bądź drzwi oraz poddasza. Wymaga to zatem większej logistyki podczas planowania, a z pewnością ściśle określonego budżetu.

Docieplanie poddaszy

Docieplanie poddaszy to bardzo ważna kwestia zarówno podczas wykańczania nowego domu jak również remontowania starego. Przez źle ocieplone poddasze lub jego całkowity brak może uciec aż 30% ciepła całego domu. Dodatkowo dobrze docieplone poddasze może posłużyć jako przestrzeń, którą możemy dowolnie zaaranżować. Zyskujemy więc dodatkowe piętro użytkowe.

Najpopularniejszym materiałem stosowanym w Polsce do docieplania poddaszy jest wełna mineralna. Ma wspaniałe właściwości akustyczne oraz jest niepalna. Jest zatem całkowicie bezpieczna. Przed rozpoczęciem prac należy dokładnie sprawdzić stan drewna, czy nie posiada ognisk pleśni lub grzybów oraz czy nie żerują na nim owady. Trzeba również ocenić, czy konstrukcja dachu nie jest pogięta i nierówna oraz czy nie posiada zacieków. Pracę rozpoczynamy od zmierzenia odległości między krokwiami. Odcinki wełny jakie tam układamy muszą być o 2cm szersze, by samodzielnie się utrzymały w szczelinach. Następnie wykonuje się ruszt stalowy, a drugi etap docieplania to układanie wełny pod krokwiami.

Remonty firma remontowo budowlana MM Bujak Lublin

Nasza ekipa podczas budowy domu. fot. MM Bujak Lublin

Remont elewacji – elewacje i docieplenia budynków

Remont elewacji to najczęściej nie tylko zmiana jej koloru, ale również ocieplenie ścian, usunięcie wilgoci oraz naprawa zniszczonych ścian domu. Dawne technologie nie zapewniały tak dobrej jak dziś izolacji cieplnej, a tynki posiadały niską odporność na glony i pleśnie. Najtrudniejsze elementy podczas remontu elewacji to okapy, gzymsy, cokoły, podesty i tarasy. Tego typu prace wymagają odpowiedniego planu i wcześniejszego przygotowania. Docieplenie elewacji daje jednak duży efekt.

Niekiedy trzeba odkopać cały teren wokół domu na głębokości nawet 30cm, sprawdzając przy okazji jego inne elementy, które można zabezpieczyć przed wilgocią. Remont elewacji wiąże się niekiedy również z wymianą stolarki okiennej. Warto wtedy zadbać o nowoczesność i usunąć wrażenie zapadniętych w elewacje okien. Jeżeli ocieplamy ściany zewnętrzne musimy pamiętać o tym, że nie odtworzymy już widniejących na budynku detali. Zmieni to całkowicie jego wygląd. Jeżeli tynki są w dobrym stanie, a nam zależy tylko na odświeżeniu wyglądu najszybszym i najłatwiejszym sposobem będzie pomalowanie elewacji. Na rynku dostępne są specjalnie przeznaczone do tego trwałe, odporne na warunki atmosferyczne farby. Każdy remont elewacji rozpocząć należy od dokładnej oceny stanu wszystkich jej elementów, tak, by efekt cieszył przez długie lata.

Okna – wymiana okien w domu

Okna to bardzo ważny element całego domu. Odpowiadają nie tylko za estetyczny wygląd, ale przede wszystkim mają za zadanie trzymać ciepło wewnątrz pomieszczeń oraz mieć dobre właściwości akustyczne. Okna powinny pasować do elewacji oraz mieć najwyższe możliwe parametry. Jeżeli kupimy okna niskiej jakości może się to wiązać z szybkim uciekaniem ciepła z pomieszczenia lub osadzaniem na nich wilgoci.

Instalacje elektryczne

Instalacje elektryczne i schemat elektryczny domu to podstawa podczas planowania budowy. Podstawową kwestią jaką należy kierować się podczas poszukiwań wykonawców instalacji elektrycznych powinna być nie tylko cena, ale jakość. Chodzi tu o wygodę, ale przede wszystkim o bezpieczeństwo mieszkańców. Właśnie dlatego warto poszukać wśród znajomych, którzy budowali już dom lub go remontowali i zmieniali instalację elektryczną i poprosić o polecenie sprawdzonego elektryka. Schemat jest podstawą do dalszego działania ponieważ to właśnie w nim zawarte są wszystkie wytyczne, które dotyczą poszczególnych elementów instalacji elektrycznej. Dobry fachowiec jest w stanie dokładnie rozłożyć cały układ elektryczny i liczbę punktów elektrycznych względem rozkładu pomieszczeń i potrzeb użytkowników.

Wiadomo przecież, że w pomieszczeniach takich jak kuchnia czy łazienka potrzebna jest większa ilość gniazdek. Przeważnie w domowych instalacjach używa się płaskich przewodów, które kolejno umieszczane są w specjalnie przeznaczonych do tego wyciętych w tynku bruzdach. Droższą i bardziej czasochłonną metodą jest umieszczanie kabli w peszlach. Są to elastyczne rurki, wykonane z tworzywa sztucznego, które umieszcza się w głębszych szczelinach ściennych.

Prowadząc instalację elektryczną należy pamiętać o odległości kabli od okien i drzwi. Metoda prowadzenia kabli nazywana jest poziomą lub pionową. Jeżeli chodzi o przewody zasilające – powinny być prowadzone od gniazda do gniazda. W większych pomieszczeniach istnieje możliwość zasilania gniazd z dwóch różnych obwodów. Daje to większą wygodę ponieważ po wyłączeniu jednego z nich inne urządzenia mogą dalej pracować. Dodatkowo należy pamiętać, że instalacje koniecznie montować trzeba powyżej rur wodociągowych, by zapobiec ewentualnemu zalaniu przewodów.

Jak wybrać firmę remontową?

Wybór firmy remontowej powinien być dobrze przemyślany. Jakość idzie dziś w parze z ceną i na pewno należy o tym pamiętać. Oszczędzanie na ekipie remontowej może paradoksalnie przynieść większe koszty niż oszczędności z uwagi na późniejsze poprawki i niedociągnięcia lub przymus zatrudnienia kolejnej ekipy do ich naprawy. Zanim zaczniemy szukać ogłoszeń lepiej zapytać się znajomych i poszukać kogoś z polecenia. Możemy wtedy zobaczyć na własne oczy efekt prac. Jeżeli nie mamy możliwości skorzystać z poleconej ekipy, warto poszukać w internecie opinii bądź poprosić daną firmę o zaprezentowanie przykładowych prac. Firma remontowa powinna być godna zaufania.

Kiedy najlepiej remontować mieszkanie?

Kiedy najlepiej remontować mieszkanie? Kiedy mamy urlop i możemy wszystko spokojnie przygotować. Pośpiech jest wrogiem wszelkich prac remontowych. Każdy etap remontu, czy to układanie paneli, czy malowanie ścian wymaga czasu. Panele muszą się aklimatyzować, farba schnąć i tak jest ze wszystkim. A co jeżeli chodzi o warunki pogodowe? Kiedy najlepiej remontować mieszkanie? Farba oddaje wilgoć do powietrza, w związku z tym jeżeli powietrze będzie bardzo wilgotne, a temperatura zbyt niska – farba nie wyschnie. Do wykonywania prac remontowych najlepsze są wiosenne warunki pogodowe, temperatura na poziomie 15 – 20 stopni i lekki wiatr. Są to optymalne warunki do aklimatyzowania się i schnięcia poszczególnych materiałów.

panele podłogowe - układanie paneli w pokoju. Lublin

panele podłogowoe. fot. pixabay.com CC0

Ile kosztuje remont mieszkania i domu?

To, ile kosztuje remont mieszkania i domu w dużej mierze zależy od miasta w jakim mieszkamy. Im większe miasto, tym ceny będą wyższe. W Lublinie przykładowo za m2 malowanej ściany należy zapłacić 15zł. Cena zależy również od ekipy na jaką się zdecydujemy. Czy będzie to duża firma i kilku fachowców, czy jednoosobowa działalność – cena rośnie wraz z ilością osób do podziału. Wiadomo również, że remont domu może okazać się dużo bardziej kosztowny niż remont mieszkania z uwagi na szerszy zakres prac.

Usługi remontowe – samodzielnie, czy zlecić firmie remontowej?

To, czy usługi remontowe zdecydujemy wykonać się sami, czy z pomocą firmy remontowej zależy w dużej mierze od ilości czasu jakim dysponujemy oraz oceną własnych umiejętności. Każdy remont wymaga czasu, każdy etap odpowiedniego przygotowania, zarówno zakupu odpowiednich materiałów, jak przygotowania podłoża pod tapetowanie, malowanie, czy układanie płytek.

Źle przygotowane podłoże może skutkować w przyszłości poważnymi problemami. To, czy wykonamy usługi remontowe samodzielnie lub za pomocą firmy remontowej zależy również od zakresu prac jakie mamy do wykonania. Remont mieszkania może z pozoru wydawać się łatwy, natomiast remont domu i na przykład jego elewacji lub wymiana instalacji elektrycznej jest to już raczej zadanie dla zawodowca. Warto zadać sobie pytane, czy warto w ogóle oszczędzać na czymś tak ważnym, jak miejsce, w którym mieszkamy i spędzamy tak dużo czasu. Dobra firma remontowa to gwarancja wyboru materiałów najwyższej jakości oraz trwałości i jakości wykonanych prac.

Wybierz firmę remontowo budowlaną MM Bujak z Lublina

Zapraszamy do kontaktu z naszą firmą remontowo budowlaną. Siedziba MM Bujak mieści się w Lublinie skąd obsługujemy klientów prywatnych i przedsiębiorców z okolicy. Stawiamy na najwyższą jakość wykonywanych przez nas usług remontowych i budowlanych, dlatego chętnie jesteśmy polecani przez zadowolonych klientów. Zapraszamy do współpracy!

> KONTAKT <

Compare Listings