Your search results

Budowa domu pod klucz

Posted by Bartosz Bujak on 6 kwietnia 2020
| 0

Co oznacza określenie budowa domu pod klucz? Stan pod klucz oznacza, że wszystkie prace zostały już wykonane i budowę domu uznaje się za zakończoną. Jest to zatem moment, w którym można się wprowadzić i urządzać dowolnie wnętrza. Zakres prac jaki został wykonany pozwala już bowiem na umeblowanie domu. Budowa domu pod klucz podnosi koszty całej inwestycji, jest jednak idealnym rozwiązaniem dla inwestorów, którzy nie mają czasu własnymi siłami podjąć się ostatniego etapu jakim jest wykańczanie wnętrz – czyli przejście ze stanu deweloperskiego do stanu pod klucz.

Stan deweloperski, a stan pod klucz – czym się różni?

Stan deweloperski, a stan pod klucz, te dwa określenia kryją za sobą dwa, oddzielne pojęcia jeżeli chodzi o stan wykończenia domu, a często są ze sobą mylone. Jednocześnie zarówno na stan deweloperski, jak i stan pod klucz inwestorzy oczekują z wielką niecierpliwością. Posiadając już dom w stanie pod klucz można się przecież wprowadzać.

No właśnie, ale czym dokładnie różni się stan deweloperski od stanu pod klucz? Stan pod klucz oznacza w pełni wykonany biały montaż oraz płytki i terakotę, można, więc korzystać z łazienki, czy kuchni, w stanie deweloperskim tego nie ma. W stanie deweloperskim nie ma również położonych podłóg, parapetów oraz ościeżnic wraz z drzwiami wewnętrznymi. Aby przejść ze stanu deweloperskiego do stanu pod klucz należy ściany wykończone tylko tynkiem maszynowym jeszcze wygipsować i przeszlifować, by następnie je pomalować lub położyć płytki. Jeżeli chodzi o instalacje elektryczne, w stanie deweloperskim nie mają one zakończeń, nie ma również gniazdek, ani oprawek. W stanie pod klucz są natomiast obowiązkowe.

Należy jednak pamiętać, że oba te określenia nie mają pokrycia w prawie. Prawo budowlane ani jednym, ani drugim pojęciem się nie posługuje, w związku z tym omawiając zakres prac z ekipą koniecznie trzeba zaznaczyć jakie mamy oczekiwania względem poziomu prac jakie mają być wykonane.

Ile kosztuje budowa domu pod klucz?

To, ile kosztuje budowa domu pod klucz zależy przede wszystkim od regionu, ponieważ praktycznie w każdym koszta robocizny i materiałów różnią się od siebie. Kolejny czynnik to wielkość domu, na jaki się decydujemy oraz skomplikowanie projektu. Jeżeli chodzi o koszta budowy domu istnieje jedna podstawowa zasada: im prościej, tym taniej. Zatem zawsze mniejszy dom parterowy, z dachem dwuspadowym będzie tańszy niż bardziej skomplikowany projekt.

Zobacz również:

Leave a Reply

Your email address will not be published.

fifteen + 3 =

Przedsiębiorstwo BUJAK MATEUSZ M.M.BUJAK realizuje projekt w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020.
Numer projektu: RPLU.05.01.00-06-0186/18
Tytuł projektu: „Termomodernizacja budynku firmy: Bujak Mateusz M.M.Bujak”
Celem projektu jest osiągnięcie wysokiej efektywności energetycznej przedsiębiorstwa poprzez przeprowadzenie termomodernizacji budynku produkcyjno - usługowo - magazynowego. Projekt obejmie realizację kompleksowych zadań w zakresie poprawy efektywności energetycznej. Projekt przewiduje również wdrożenie systemu zarządzania energią w budynku. Pozostałe cele to: zmniejszenie poziomu emisji CO2 i pyłu PM10 do atmosfery. Efektem działań będzie głęboka, kompleksowa termomodernizacja obiektu.

Planowana wartość projektu: 1 924 524,45 PLN
Wkład Funduszy Europejskich: 954 132,80 PLN