Your search results

Dlaczego docieplenie poddasza jest tak ważne?

Posted by Bartosz Bujak on 23 stycznia 2020
| 0

Mało kto zdaje sobie sprawę, że przez nieocieplone poddasze może uciec nawet 30% ciepła całego domu. Jeżeli planujemy, więc, by przestrzeń ta była w całości zamieszkała ocieplenie jest warunkiem koniecznym. W Polsce większość domów to budynki właśnie z dachami skośnymi, pod którymi znajduje się poddasze użytkowe.

Wełna mineralna – najlepszy materiał do termoizolacji?

Istnieje kilka metod docieplania poddasza. Najpopularniejsze z nich to izolacje natryskowe, specjalny styropian oraz twarde płyty wykonane z pianki i najczęściej wybierana wełna mineralna. Wełna nie bez powodu jest w Polsce najchętniej wybieranym materiałem do termoizolacji. Ma przystępną cenę, jest niezwykle popularna wśród ekip budowlanych oraz ma znakomite właściwości. Wełna przede wszystkim jest całkowicie niepalna i odporna na wysokie temperatury, ma niski współczynnik przewodności cieplnej, dobrze tłumi dźwięki oraz charakteryzuje się wysoką paroprzepuszczalnością. Co najważniejsze, technika docieplania wełną mineralną jest bardzo łatwa. Wełna ma sprężystą strukturę, która idealnie wpasowuje się w odstępy między krokwiami, bez specjalnego mocowania.

Jak docieplić poddasze wełną mineralną?

Paradoksalnie docieplenie można wykonać samodzielnie, trzymając się ściśle określonych zasad i z nienaganną starannością. Na początku należy wyznaczyć miejsce na tak zwane wieszaki rusztu, który będzie oparciem dla wykończenia skosu. Wieszaki mocujemy z boku krokwi i wypuszczamy na ok.15cm, czyli tyle, ile będzie miała druga warstwa wełny. Następnie mierzymy odległość między krokwiami, by odpowiednio przyciąć maty z wełny, pamiętając, że powinny być do 6cm szersze od odległości między nimi. Wełna musi wejść na ścisk, tak, by w przyszłości nie opadała.

docieplanie poddaszy LublinPod odpowiednim kątem docinamy krawędź pierwszego rzędu, uzupełniamy kolejne pola między krokwiami, pamiętając, że muszą być skierowane oznaczoną stroną do wewnątrz pomieszczenia. Aby zlikwidować liniowe mostki termiczne należy dociąć wąskie pasy wełny, wypełniając nimi profile. Jeżeli mamy już w ten sposób przygotowany ruszt, układamy drugą warstwę wełny. Ma ona za zadanie osłonić elementy nośne więźby. Następnym etapem jest przymocowanie folii paroizolacyjnej, aby to zrobić wykorzystujemy na przykład dwustronną taśmę.

Docieplenia poddaszy Lublin – zapraszamy do współpracy!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

sixteen + 16 =

Przedsiębiorstwo BUJAK MATEUSZ M.M.BUJAK realizuje projekt w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020.
Numer projektu: RPLU.05.01.00-06-0186/18
Tytuł projektu: „Termomodernizacja budynku firmy: Bujak Mateusz M.M.Bujak”
Celem projektu jest osiągnięcie wysokiej efektywności energetycznej przedsiębiorstwa poprzez przeprowadzenie termomodernizacji budynku produkcyjno - usługowo - magazynowego. Projekt obejmie realizację kompleksowych zadań w zakresie poprawy efektywności energetycznej. Projekt przewiduje również wdrożenie systemu zarządzania energią w budynku. Pozostałe cele to: zmniejszenie poziomu emisji CO2 i pyłu PM10 do atmosfery. Efektem działań będzie głęboka, kompleksowa termomodernizacja obiektu.

Planowana wartość projektu: 1 924 524,45 PLN
Wkład Funduszy Europejskich: 954 132,80 PLN